Hava Filtresi Nasıl Değiştirilir?


Her otomobilde bulunan hava filtresi araç motoru için çok önemlidir çünkü motor ihtiyaç duyduğu havayı öncesinde hava filtresinden süzerek alır.

Öncelikle hava filtresi kısaca bahsettiğimiz gibi araç motorunun çalışırken ihtiyaç duyduğu havayı daha temiz, daha kullanışlı, dışarıdan gelebilecek iri tozları, küçük taş, kum parçacıkları gibi maddelerin motora gitmesini engeller, adında anlaşıldığı gibi hava motora gitmeden önce bu fitreden geçer ve motora daha temiz hava gitmesini sağlar.

Hava filtreleri araba ve arabanın motor sağlığı açısından her on bin kilometrede bir, yani her on bin bakımında değişmesi gerekir. Aksi aktirde görevini tam olarak yapamayabilir ve motordan alacağımız randıman düşebilir. Hava filtresinin yeri her araçta farklı yerlerde olabilir ancak hava filtresi kapalı bir kutu içerisindendir yani kaputu açtığımızda göremeyiz. Aslında hava filtresini değişimi yapmak çok zor bir işlem değildir, hava filtresinin yerini bulduktan sonra etrafındaki vidaları çıkarıp kapalı yeri açtığımızda hava filtresini görebiliriz.

Hava filtresinin değişmesinin gerektiğini ise filtreye bakarak anlayabiliriz çünkü filtre kirlenmiş ve siyah bir renge bürünmüş olacaktır. Eğer hava filtreniz böyle ise kesinlikle değişmelidir. Filtrenin değişimi için ise eski filtreyi yerinden çıkarıp yeni hava filtresini yerine oturtup, dışında bulunan kapağı tekrar kapatıp, vidalarını iyice sıkmalıyız. Kapak vidalarını iyice sıkmamızın nedeni motora başka bir yerden hava girmesini engellemek adına çok önemlidir.

Hava filtresi değişimini bu işleri yapan yetkili servislerde her on bin kilometre bakımını yaptırırken uygulamak sizin için daha iyi olacaktır, hem uğraşmış olmazsınız hem de işi bilen bir kişiye yaptırmak her zaman doğru bir hareket olacaktır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir