Gece Güvenli Araba Sürmek İçin İpuçları


Gece sürüşü çok eğlenceli olabilir. Müziğinizi yüksek sesle açabilirsiniz, yolda daha az araba var ve daha az dikkat dağıtıcı. Bununla birlikte, gece, özellikle de daha uzun mesafelerde sürüş yapmak zor olabilir ve gündüz sürüşünden daha fazla tehlikeye neden olabilir.

Peki dünya genelinde gece yapılan kazaların sayısının daha fazla olduğunu biliyor muydunuz? Evet gece saatlerinde yapılan kazaların sayısı gündüz yapılan kazaların sayısının yaklaşık 1.5 katıdır. Buna ek olarak gece meydana gelen kazalardaki hasar oranı gündüz saatlerinde yapılan kaza hasarının yaklaşık 4 katıdır.

Bu durumun esas nedeni gece araba sürerken görüşümüzün daha da azalmasıdır. Sadece derinlik algısı, perifer görme ve renk algılamasının daha az değil, aynı zamanda yol işaretleri ve işaretleri gece görmek zordur.  Yaşlandıkça, 50 yaşındaki birinin 20 yaşındaki bir sürücüye göre daha fazla ışığa ihtiyaç duyması nedeniyle gece araç kullanırken daha fazla sorun olur. Yorgunluk hem yaşlı hem de gençler için bir faktör olabilir.

Gece daha az endişe duyarak araç kullanmanıza yardımcı olacak bazı temel güvenlik ipuçları:

1) İlk olarak, aynalarınızın ve camlarınızın temiz olduğundan emin olun; çünkü bu alanlardaki kir veya toz temizlenmezse ışıklardan ve yaklaşmakta olan otomobillerden aldığınız parlamayı azaltacaktır. Ayrıca başkalarının sizi görebileceğinden emin olmak için farların ve kuyruk lambalarının temiz olduğundan emin olun. Gaz için durduğunuzda, ön camınızı temizleme alışkanlığı oluşturun.

2) Hız hem gece saatlerindeki sürüşlerde hem de gündüz saatlerindeki sürüşlerde kaza oluşumunun önemli bir etkenidir. Bu yüzden mümkün olduğunca gece saatleri sürüşünüzde hız limitlerine uymalısınız.

3) Geceleri bir çok parlama ve ışık görülür. Ayrıca insanlar genelde akşamları uyumaya meyilli yani biyolojik saati ona göre planlıdır. Bu da araba sürerken uykusuzluk yüzünden ya da psikolojik olarak yorgun olmanıza neden olur. Bu durumlarda eğer uykulu değilseniz (uykulu iseniz araba sürmeyin) sık sık dikiz aynalarınızı kontrol edin; bu, göz yorgunluğunuzu azaltmanıza ve gözlerinizi odaklanmış tutmanıza yardımcı olabilir.

4) Uykudayken asla araba kullanmayın. Uykulu olan sürücüler uyuşturucu ya da alkolden etkilenen sürücüler kadar tehlikelidir. Uykunuz varsa, durup, uyanık olduğunuzdan emin olmak için bir fincan kahve al veya arabayla yeterince tazelenmiş hissine gelene kadar uykuya dalın.

5) Aracınızla ilgili bir sorununuz varsa ya da garip sesler duyuyorsanız arabanızı müsait bir yere çekin. Ayrıca tehlike ışıklarınızı açın ya da uyarı levhalarınızı çıkarın. Bu özellikle de diğer sürücülerin sizi fark etmesini ve ona göre davranmalarını sağlayacaktır.

6) Eğer hayvanların bol olduğu bölgelerden geçecekseniz daha yavaş hareket edin ve yol kenarlarını kontrol edin bu hayvanlara çarpma riskinizi azaltacaktır. Hayvanları gördüğünüzde daha yavaş hareket edin ve hayvanın geçmesini bekleyin.

7) Özellikle hafta sonu gecelerinde, sarhoş sürücülerin karşılaşması riskinin yüksek olması nedeniyle, geceleri savunma amaçlı bir sürücü olmak akıllıca.

8) Son olarak, şu cep telefonunu bırak. Özellikle geceleri telefonla oynamak gündüzleri oynamaktan daha fazla zararlı olmaktadır.


Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir