Fren Neden Tutmaz?


Frenler enerji değişim araçlarıdır. Kinetik enerjiyi termal enerjiye çeviren sistemdir. Fren sistemi otomobilin durması ve yavaşlayabilmesi için en önemli unsurudur. Motoru durdurabilmek için 8 katı oranın da fren kuvveti gerekmektedir. Bundan dolayı fren sistemine çok önem vermeliyiz. Peki fren sistemi nedir?

Frenlerin neden tutmadığını anlayabilmemiz için öncelikle fren sistemini iyi kavrayabilmemiz gerekir. Fren sistemi merkez, fren hortumları, disk frenler, kampanalar, fren escort İstanbul
kaliperleri, balatalar, fren silindirleri ve el freni mekanizmasından oluşur. Bu parçalardan oluşan bir sistemdir. Peki fren neden tutmaz?

Fren tutmamasının nedenleri şunlar olabilir. Ana merkezden, tekerlek fren merkezlerinden, hortum ve rekorlardan hidrolik kaçağı olabilir. Hidrolik yağı biterse fren tutmaz bundan dolayı hidrolik yağı düzenli olarak kontrol edilmelidir. Ayrıca fren hortumların da aşınma veya delik olup olmadığına da bakılmalıdır. Fren balatalarının belli bir kullanım süresi vardır. Bu yaklaşık olarak 25 bin kilometredir. Fakat balataların kalitesine göre değişmektedir. 20-25 bin kilometrelerde fren balataları da değiştirilmelidir. Fren ayarlarının da yaptırılması gerekmektedir. Başka sebepler olarak Westinghouse’da arıza olması sayılabilir. Peki westinghouse nedir? Frenleme sırasında pedal kuvvetini düşüren sistemdir. Yani fren pedalına bastığımız da 3-5 katı fazla kuvvet uygulanmış gibi aktaran sistemdir. Diğer sebepler fren borularının patlaması, fren merkezindeki yağ kaçağı sonucunda balataların yağlanması sayılabilir.

Kısacası fren sisteminin unsurlarının düzenli olarak kontrol edilmesi ve gerekli bakımlarının yapılması gerekir. Fren sistemini her 10 bin kilometre de bir bakıma sokmanız gerekmektedir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir