Fren Neden Boşalır?


Araçlarda kullanılan hidrolik fren sistemlerinde fren pedalına uygulanan giriş kuvveti, fren sisteminde kullanılan kaldıraç ve sıvıların basıncı iletmesi özelliğinden faydalanan cendere sistemleri kullanılarak çok büyük bir çıkış kuvveti haline getirilir. Bu çıkış kuvveti ise balataların tekerleklerdeki fren disklerini sıkıştırmasını sağlar ve bu şekilde frene basıldığında araçlar yavaşlar ve durur. Hidrolik fren sisteminin içerisi basıncın iletimini sağlamak üzere özel bir yağ ile doludur. Yüksek basınca maruz kalan hidrolik fren sisteminde meydana gelen hasarlar, çatlaklar ve kopmalar ise hidrolik yağının kısmen ya da tamamen boşalmasına sebep olabilir. Bu durumda fren pedalına uygulanan kuvvet balatalara iletilemeyeceğinden dolayı fren görevini yerine getiremez.

Fren Nasıl Boşalır?

Yıpranmaya, darbelere veya ani ve yüksek basınca bağlı olarak hidrolik frenin ana merkezinden veya tekerleklerdeki fren merkezlerinden hidrolik yağı kaçağı meydana gelebilir. Ayrıca hidrolik yağının iletimini sağlayan hortum ve rekorlardaki hasarlar da hidrolik yağının sitemi terk etmesini sağlayacaktır. Fren yağının çok eskimiş olması da fren boşalmasına neden olan faktörlerden birisidir. Eğer sistemdeki delik ve çatlaklar çok büyük değilse fren hidroliği frene kuvvet uygulandıkça sistemi yavaş yavaş terk edebilir.

Bu durumda fren bir miktar daha görevini yerine getirecektir. Ancak sızan hidrolik yağı disklerin yağlanmasına sebep olursa ya da tamamen boşalırsa frenler görevlerini yerine getiremeyecektir. Özellikle kamyon ve tır gibi ağır vasıtaların hızlı giderken ya da yokuş aşağı inerken ani fren yapmaları fren sistemin zayıf bir noktadan patlayarak içindeki hidrolik yağının boşalmasına neden olmaktadır.

Son derece tehlikeli bir durum olan fren boşalmasının yaşanmaması için frenlerin ortalama olarak 6 ayda bir kontrol ettirilmesi ve fren yağı değişiminin zamanında yaptırılması gerekmektedir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir