Fren Balatası Ne Sıklıkta Değiştirilir?


Trafik kazalarına sebep vermemek, hem kendi hem de başkalarının hayatlarını riske atmamak için fren dikkatli kullanılmalı ve fren balatalarının bakımları sık sık yapılmalıdır.

Frene basıldıkça diskin üzerinde yer alan balatalar durmaya yardımcı olur. Uzun süre kullanılan balatalar sürtünme etkisiyle erir ve değiştirilme ihtiyacı duyarlar.

Peki balatalar ne sıklıkla değiştirilmelidir? Bunun kesin bir cevabı yoktur. Çünkü her sürücü aracı farklı stillerde kullanır. Hız tutkunları sık sık fren kullanmak zorunda olduklarından onların araçlarında balatalar çok daha çabuk erir. Yüksek hızdayken yapılan sert frenler balata ömrünü azaltır. Sürekli yavaş gitmeyi tercih eden ve freni çok nazik kullananlar ise uzun süre balataları değiştirmeden devam ederler.

Yüksek model arabalarda fren balataları eskidiğinde uyarı ışığı yanar ve değiştirilmesi gerektiğini anlarız. Eski modellerde ise böyle bir teknoloji olmadığından ancak kullandıkça balatanın durumunu anlayabiliriz. Balata yanması, kokusu, frene basıldığında ses çıkarması gibi belirtiler balatanın bittiğini gösterebilir. Özellikle yaz aylarında iyice sıcaklayan hava ile birlikte, balataların erimesi daha çabuk olur. Saydığımız belirtilerin olması durumunda hemen bir servise ya da tamirciye gidip sorunu tespit ettirmek gerekir.

Modele göre değişen fiyatları olsa da balatalar 20 ile 200 Türk Lirası arasında değiştirilebiliyor. Eğer zamanında değiştirilmez ve bitik balatalarla araç kullanılmaya devam edilirse maliyeti çok daha yükek olan fren diskleri zarar görebilir.

Daha fazla maddi zarara sebebiyet vermemek için balataları sık sık değiştirmekte fayda vardır. Fren balatalarının normal şartlarda 40 bin civarı kilometre yapıldıktan sonra eskimesi ve değiştirilmeye ihtiyaç duyması gayet normaldir. Bunun yanında 20 bin kilometrede de balatalar bitebilir. Bu, aracı kullanan kişinin özelliğine göre değişir. Araç konusunda titiz olanlar ve bakımlarını aksatmayan araç sahiplerine,fren balatalarını değiştirmek için uzmanların önerdiği zaman dilimi 25-30 bindir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir