Fren Ayarı Nasıl Yapılır?


Fren sistemi bir arabanın en önemli parçalarından birisidir. Eğer giden bir araba düzgün bir şekilde duramazsa büyük felaketlere yol açabilir. Fren sistemi ise aracın sağlıklı bir şekilde durmasını ve eğimli bir yerde aracın sağlam bir şekilde park edilmesini sağlar. Bu nedenle fren sistemi aracın güvenli bir şekilde kullanılması için kritik bir önem taşımaktadır. Modern teknolojinin gelmesiyle birlikte fren sistemlerinde hidrolik sistemi kullanılmaya başlanmıştır. Hidrolik sistemde fren pedalına uygulanan kuvvet pascal prensibi yardımıyla daha büyük kuvvete dönüşür ve aracın durmasını sağlar.

Fren hidroliği fren sistemlerinde kullanılan özel bir sıvıdır ve yüksek ısılara kadar dayanarak kaynamaz. Değişik fren sistemlerinde farklı fren hidrolikleri kullanılmaktadır ve bunlar birbirine karıştırılarak kullanılmamalıdır. Eğer fren hidroliği karıştırılırsa pistonların contaları da dahil olmak üzere fren sistemindeki bütün kaucuk lastiklerin ve hortumların değişmesi gerekir. Bu nedenle fren hidroliği değişirken kullanılan hidroliğe dikkat etmek gerekmektedir.

Fren sisteminin kullanımına bağlı olarak zamanla fren sisteminde tutarsızlık yaşanabilmektedir. Fren sisteminde bir takım ayarlamalar yapılmalı ve tekrar eskisi gibi sağlam frenlere sahip olunmalıdır. Bu aracın güvenliği için önemlidir. Fren sistemindeki ayarlamalar yetkili bir kişi tarafından yada araç servislerinde yapılmalıdır. Fren sistemindeki en çok rastlanan sorunlar ise el freninin az tutması, tutmaması yada gevşek olmasıdır. Bu sorunların giderilmesi için gerekli ayarlamalar ise aşağıdaki gibidir.

  • El Freninin Tutmaması yada Az Tutmasi

El freni çekildiği zaman çelik halatlar ile arka balataları harekete geçirerek fren disklerini veya kampanaları durdurur. Sağlıklı bir sıkıştırma için el freni çekildiği an kampanaların sıkışması ve aracın sabitlenmesi gerekir. Eğer el freni az tutuyorsa ya balataların yada disk yüzeylerindeki çiziklerin zaman içinde kaybolmasıdır. Diğer bir neden olarak el freni halatları paslanmıştır. Çözüm olarak ise halatların sökülerek yenileri takılmalı ve gerginliği orjinaline uygun olarak yetkili kişilerce ayarlanmalıdır.

  • El Freninin Gevşek Olması

Eğer el frenini gereğinden fazla çekmeniz gerekiyorsa sorun tam olarak sizin fren ayarlarınızdan kaynaklanıyor demektir. Bu genellikle arka frenlerinde kampana bulunan araçlarda görülür. Ayarlamayı yapmak için ise kampanalı fren balatasının ortasında bulunan çubuk üzerindeki ayar vidası ile fren ayarı yapılmalıdır. Eğer vidadan ayarlama yapıldıysa ve durum hala aynı ise bu sefer el freni halatı üzerinde bulunan el freni ayarı vidası ile bir kez daha ayarlama yapılır. Bu vidayı sıkıp gevşeterek el freninin optimum seviyede olmasını sağlayabilirsiniz. Son olarak ise dört tekerde de disk fren sistemi olan araçlarda fren ayarı yapılmamaktadır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir