Ford ve Tarihi – Otomobil Devi Ford’un Hikayesi


Uzaktan bile görseniz oval çember içindeki el yazısı tipindeki FORD yazısını tanırsınız. Henry Ford‘un ilk ürettiği binek aracıyla kurduğu FORD şirketi şuan tam bir araba imparatorluğu haline gelmiş. Aslında büyük bir başarı hikayesi. Bu yazımda da Ford şirketinin kronolojisine değineceğiz.

1896 – Ford ilk aracını üretti. Quadricycle adlı bu araba 4 adet bisiklet tekerleği kullanıyordu. O dönem henüz şuan kullandığımız direksiyon yoktu. Henry Ford onun yerine daha çok teknelerde kullanılan ve dümeni sağa sola çevirmeye yarayan metal kol kullanmıştı. Sadece 4 beygir gücündeki Quadricycle iki adet geri vitese sahipti.

1899- Ford firması Detroit Automobile Company şirketine katıldı.

1901 – Ford araba yarışında Alexander Winton‘u yendikten sonra Henry Ford Company adlı otomobil üreticisi olan şirketini kurmaya karar verdi ama şirket 1903 yılında kuruldu.

1903 – Henry Ford şirketi kurduktan sonra, o sene tüm fonlarını Ford Model A adlı araba modelini üretmek için kullandı. Ardından da 37,000 dolarlık bir kazanç elde etti.

1907 – Ford şirketine ait ilk logo oluşturuldu. 1907 yılında Childe Harold Wills tarafından dedesinin şablon setlerini kullanarak şirketin ilk logosu oluşturuldu. (Şirket Ford Motor Co. ismine sahip)

1908 – FordFord Model T adlı arabasını satışa sundu ve 15 milyonun üzerinde bir satış yaptı. Bununla beraber o yıl Ford uluslararası bir açılım yaptı ve Paris’te ilk yabancı şubesini kurdu.

1913 – Ford hareketli montaj yapmaya başladı. Bununla kasa montaj süresini %700 oranında hızlandırmayı başardı.

1914 – Ford günlük çalışma süresini 8 saat olduğunu duyurup işçilerine günlük 5 dolar vereceğini açıkladı. Bu duyurunun ardından Ford şirketinde çalışmak isteyen binlerce kişi sıraya girdi. (Bu o dönemin ücretlerinin 2.5 katıydı)

1925 – Ford sadece araba üretmekle kalmadı. 1925 yılında Tin Goose adlı havayolu şirketi kurdu. Ford şirketi ve Henry Ford havayollarının büyük bir destekçisi oldu ve bunu ücretsiz olarak paylaştığı 35 patent ile kanıtladı.

1932 – Ford şimdiye kadar üretilmiş en popüler motorlardan biri olan Flathead V8‘i tanıttı. Ekonomikliği ve özellikle güçlü olmasıyla Amerika’da adete ilk sıraya geldi.

1941 – Jeep ismi ilk defa Ford ile beraber geldi. 1938 yılında askeri amaçlar için ABD üretici firmaların katıldığı bir yarışma düzenlendi. Ford bu sırada ünlü GP Jeep modelini üretti.

1945 – Ford askeri araç üretimini 2. Dünya Savaşı’nın bitimiyle durdurdu. Bundan sonra tekrar genel arabalar üretimine devam etti.

1954 – Araba kazaları ve bununla beraber ölen insan sayısı artışı nedeniyle Ford artık Amerika halkının güvenliği için çarpışma testleri başlattı.

1964 – Herkesin en sevdiği arabalardan biri olan Ford Mustang üretildi. Ayrıca ilk Ford Mustang‘i satın alan kişi Gail Brown isimli Amerikalı kadın bir öğretmendi. Brown’a yapılan satıştan 2 gün sonra ülke genelinde satışa sunuldu. 1964 yılına kadar en çok satışı yapılan otomobil olarak rekor kırdı.

1965 – Mustang başarısından ardından daha fazla çalışan ve geçtiği yıllarda Almanya ve İngiltere şubeleri açan Ford şirketi bu iki şubenin de yardımıyla yeni bir modele imza attılar. Ford Transit doğdu.

1966 – Ford ilerleme başarılı ilerlemeler kaydederken piyasanın lideri konumunda başka bir şirket bulunuyordu.: Ferrari ! Ancak 1966 yılında Ford’un ürettiği Ford GT40 ile beraber liderlik ilk defa Amerikalı bir şirkete geçmiş oldu.

1981 – FordEscort modelini geliştirdi. Diğer modellerden farklı olarak bu tüm Dünya’da parçaları değiştirilebilen bir model oldu. Bu o zamana kadar yapılan en güzel yeniliklerden biriydi.

1988 – Ford‘un kazancı küresel olarak 5,3 milyar dolara ulaştı.

1990 – FordExplorer adını verdiği modeliyle başka bir otomobil pazarı olan SUV‘yi yarattı.

1995 – Ford ırkçı bir reklam yüzünden en zor yıllarından birini geçirmek zorunda kaldı. Bu Amerika’da oldukça yankı uyandırdı.

1996 – Daha yeni yeni alışmış olduğumuz elektrikli araba üretimine Ford aslında 1996 yılında katıldı. Ranger Electric Veichle adlı bu araba asitli bataryalar kullanıyordu.

1999 – Ford büyük bir rakibini kendi şirketine kattı. İsveç merkezli otomobil üreticisi olan Volvo’yu 6,45 milyar dolara satın aldı.

2000 – Ford Explorer modeli nedeniyle 271 kişi kayatını kaybetti. O dönem bu araba modelinde Bridgestone markalı araba lastiği kullanılıyordu ve Ford şirketi bu ölümlerin suçlusu olarak Bridgestone markasını suçladı.

2002 – Ford için zor geçen yıllardan biri daha. 2002 yılında Greenpeace, Ford’u küresel ısınmayı dikkate almamak ve bununla ilgili arabalarında gerekli teknolojileri kullanmadığı için suçlamıştı. Çok güçlü bir kamuoyu oluşturduğu için Ford bir süre sonra olaya müdahale edebilmek için kampanya yapmaya başladı ve neticede bu kampanyaya milyon dolarlar harcamak zorunda kaldı.

2003 – Şirket 100. yılını kutladı.

2010 – Ford, Avrupa’nın en büyük 5. araba üreticisi konumuna geldi. Yeni nesil otomobil üretimi için yatırım yaptıklarını ilan etti: Elektrikli Arabalar.

2017 – Ford, Mayıs ayında kar ve hisse fiyatlarının düştüğünü ilan edip dünya çapındaki işlerini %10 azaltma kararı aldı.


Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir