Far Neden Buğulanır?


Farlar arablar üzerinde bulunan ve hava ışığının olmadığı zamanlarda sürücülere düzgün görüş açısı veren vazgeçilmez parçalardır. Bu yüzden özellikle uzun yollara ya da karanlıkta yolculuğa çıkılmadan önce araçlardaki farlar kontrol edilmelidir. Çünkü her parçada olduğu gibi farlar üzerinde de bazı problemler meydana gelebilmektedir. Buğulanma da bu problemlerden bir tanesidir. Arabalarda farların buğulanmasına yol açan çeşitli nedenler bulunmaktadır.

Farların buğulanmasına neden olan durumlar nelerdir?

  • Farın buğulanmasına neden olan durumların başında farın iç bölgesindeki ısının artması gelmektedir. Isı arttığı zaman farın iç yüzeyinde biriken nem de farın içerisine hareket eder. Bunun sonucu olarak da farın içindeki nem miktarı doygunluk seviyesine gelince soğuk bölgelerde yoğunlaşmaya neden olarak buğulanmayı meydana getirir. Farın yakılması, arabının olduğu bölgedeki hava sıcaklığının ani bir şekilde düşmesi, motor ya da radyatör bölgesinden gelen ısılar farın içerisindeki ısının artmasına neden olan durumlardır. Yani bu durumlar gerçekleştiğinde farda buğulanma gözlenebilmektedir.
  • Ayrıca arabların bir süre boyunca sürülüp daha sonrada park edilmesi ya da arabların yıkanması da farlarda buğulanmalara neden olabilmektedir.
  • Farlar yapılan dikkat edilen noktaların başında farın içerisinde toplanan ısının dışarıya olan aktarımıdır. Bu nedenle farlara buğu oluşmasını engelleyen kaplama teknikleri uygulanmaktadır. Fakat eğer ki farlar gerekli kalite seviyelerinden uzak olursa, ısı değişimi sağlıklı bir şekilde yapılmaz. Bu nedenle de farda buğulanmalar sık bir şekilde gözlenir.
  • Farlar üzerinde fardaki nemi dışarıya göndermek için hava delikleri bulunmaktadır. Bu delikler sayesinde farın içindeki nem birikmesi engellenir. Bunun sonucu olarak da yoğunlaşma olmayacağından buğu oluşması da engellenmiş olur. O yüzde hava deliklerinin düzgün olmaması durumunda buğu meydana gelebilmektedir.
  • Unutulmaması gereken en kalitei farlar bile zaman zaman buğu gözlenmektedir. Fakat bu buğular kısa süre içerisinde yok olmaktadır. Ayrıca, sağ far ve sol far ortam şartlarının değişmesine bağlı olarak farklı şekillerde tepki verebilmektedir. Önrneğin, bir far diğerine göre daha fazla buğu yapabilmektedir.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir