Far Nasıl Takılır?


Far değişimi ya da yeni far takımı bazı araçlarda çok kolay bir işlemdir. Bazılarında ise far ile birlikte tampon ve ön ızgaranın da sökülmesini gerektirecek kısmen daha zorlu bir işlem gerektirir. Aracınızın kullanım kılavuzundan far değiştirirken takip edilmesi gereken işlemleri öğrenmeniz, aracınıza değiştirme işlemi sırasında herhangi bir hasar vermemek adına önemlidir.

Araç marka ve modeline göre farlarda kullanılan ampul tipi değişmektedir ve klasik halojen ampullü farlar ya da xenon farlar olarak adlandırılmaktadır. Far değiştirirken en önemli nokta ampul seçimidir. Doğru ampulü kullanmamanız soket ve odak uyuşmazlığına dolayısıyla da aydınlatma ile ilgili sorunlara neden olabilir. Aracınızın kullanma kılavuzunu okuyarak hangi tipte ampul kullanmanız gerektiğini öğrenmeniz gereklidir. Aracınızda mevcut olarak kullanılan orijinal tipte ampul takmaya özen göstermelisiniz.

Xenon farlı araçlarda bu tür işlemlerin deneyimli bir oto elektrikçisi tarafından yapılması gerekli olduğu söylenir ancak uygulanacak işlem mantığı aynı yalnızca ampul türü farklıdır. Yeni far takarken ya da mevcut farınızı değiştirirken aşağıdaki işlemler sırasıyla yapılmalıdır.

  1.  Öncelikle gündüz saatlerini tercih etmenizi öneriyoruz yeterli aydınlık değiştirme işlemini kolaylaştıracaktır, bu işlemi gündüz saatlerinde yapmıyorsanız da farda bulunan ampulü tutan klips gibi ayrıntılı ekipmanları görebilmeniz ve doğru şekilde ayrıntılı bir işlem yapabilmeniz için gerekli aydınlatmayı sağlamanız gerekir.
  2.  En az yarım saat öncesine kadar farların kullanılmamış olması, farın içindeki ampulün çok sıcak olmamasını sağlar. Bu sayede değiştirme işlemini ellerinize zarar vermeden daha kolay sürdürebilirsiniz.
  3.  Mutlaka far takma işlemine başlamadan önce farlar kapatılmalı ve motor durdurulmalıdır.
  4.  İlk üç adımda yazanlara dikkat ettikten sonra far takma işlemine fiziksel olarak başlarken ilk iş motor kapağını açmak ve farın arkasında bulunan plastik kapakları çıkartmaktır.
  5.  Far takma ya da değiştirme işlemi için gerekli koşulları sağlayıp önlemleri aldıktan sonra ikinci iş elektrik soketini çıkartmaktır.
  6.  Ampullerin cam kısmına dokunmadan ampulü çevreleyen metal klips açılmalı ve eski ampul yine cam kısmına dokunmadan metal ayaklarından tutarak yuvasından çıkarılmalıdır.
  7.  Tercih edeceğiniz yeni ampul gövde çıkıntılarına dikkat edilerek doğru oturacak şekilde takılmalı ve sabitlenmelidir. Sabitlemek için tercih ettiğiniz yeni farın elektrik soketi ve metal klipsi aynı şekilde tutturulmalıdır.
  8.  Plastik kapaklar takılmadan önce ampulde bir arıza var mı yok mu diye test edilmeli, farlar açılarak kontrol edilmelidir.
  9.  İki iş olmasın diye farların çalıştığı kontrol edildikten sonra tercih ettiğiniz yeni farın plastik kapakları takılarak işlem tamamlanmalıdır.
  10.  Gece görüşünüzün daha iyi olması ve farlarınızın diğer sürücüleri rahatsız etmemek için mutlaka farınızın seviye ayarını kontrol ederek ayarlayınız.

 


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir