Far matlaşması nedir?


Matlaşma veya sararma farların aydınlatma özelliklerinin azalmasına ve de aracımızın kötü görünmesine neden olur.
Bu durum bazı model araçlarda yavaş olduğu gibi bazı, bazı model araçlarda hızlı bir şekilde gerçekleşir.
Farlarımızın yapıldığı cam malzemeler artık çok geride kaldı.

Bunun nedeni kaza sırsında yaya yaralanması olduğu gibi, asıl neden maliyet olup cam yerine polikardon plastikden farlar üretilmeye başlandı. Çünkü polikarbon plastik malzeme hafif olduğu için araç ağırlığını azaltırken, aracın aerodinamiğine daha uygun bir malzemedir.

Cama göre daha esnek ve dayanıklı olmasının yanı sıra daha ucuz ve hızlı üretilebilir aynı zamanda da kaza sırasında yayaya daha az zarar verir. Polikarbon plastik malzeme mikroskobik çok yakından incelendiğinde sünger benzeri gözenekli yapıya ve mat görünüme sahip olduğu görülür. Far üreticileri bu matlığı giderebilmek için üretimden çıkan farları özel parlatıcı ve dayanıklı bir cila ile kaplarlar.

Far neden matlaşır?

Polikarbon malzemenin birçok avantajı bulunsa da matlaşma gibi önemli bir dezavantajı da bulunmaktadır.
Bu matlaşma sünger görünümlü polikarbon malzeme üzerine kaplanan dayanıklı cilanın zamanla özelliğini yitirmesi ve incelmesinden kaynaklanmaktadır.

Ancak her far aynı zamanda matlaşmaz. Zamana göre farklıdır. Zamanı da farın malzemesi, cila kalitesi, güneşin UV ışınları, farın ısısı, sert araba yıkama fırçası ve makinası ile yoldaki yol, çamur, karlı yerlerdeki tuz farın matlaşmasında belirleyici olur.

Farın matlaşması önlenebilir mi?

Farlar kısa yada uzun bir süre sonra kullanıma bağlı olarak yapısı gereği mutlaka matlaşır.
Kimi far 60.000km ve 2-3 yılda matlaşmaya başlayacağı gibi kimi far 150.000km ve 7-8 yılın ardından matlaşmaya başlayabilir.  Ancak bazı durumlarda farların matlaşması geciktirilebilir.

  • Çabuk far matlaşması olan araçlar

Güneşin ve tuzun daha yoğun olduğu deniz kıyısında bulunan, kapalı otoparkta muhafaza edilemeyen ve genelde güneşli yerlere park edilen, hava karardıktan sonra da yoğun olarak kullanılan, otomatik yıkama makinalarına sıklıkla giren bir araç muhtemelen 2-3 yıl sonra ve 60000km civarında far matlaşabilir. .

  • Geç far matlaşması olan araçlar

Karasal iklimde bulunan, kapalı otoparkta muhafaza edilen, genellikle gündüz kullanılan, sünger ile yıkanan bir araç muhtemelen 6-7 yıl sonra ve 150.000km civarında far matlaşması yaşayabilir.

Matlaşan far eski haline döner mi ?

Bazı kullanıcılar kaportaya uyguladıkları aşındırıcı olmayan krem cilanın periyodik olarak farlara uygulanması durumunda matlaşmayı yavaşlattığını belirtirler ancak bunun gerçekten işe yardığını ben görmedim.
Oto sanayi sitelerinde, hatta yetkili servislerde bile benzer işlemler far başına 50TL-150TL arasında uygulanmaktadır ancak farlar 1-2 sene sonra eski mat haline geri gelmektedir. Farların şeffaf folyo-cam filmi ile kaplatılması da bir çözüm değildir.

Ne yapılmalı

Eğer aracınızın garantisi bitmedi ise bazı araçlar 5 yıl, 100.000 km kadar garantilidir, mutlaka yetkili servise giderek garanti bitmeden yenisi ile değişim isteyin. Servis kabul etmez ise tüketici hakem heyetine başvurun % 100 kazanır yenisi ile değiştirirsiniz.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir