Emniyet Şeridi Nasıl Kullanılır?


Karayollarında, normal akan trafiğin dışında yani normal şerit hatlarının dışında kalan bir konuma sahip olan emniyet şeridi, normal trafik şeritlerinden farklı olarak bu şeritte herhangi bir akış söz konusu değildir. Emniyet şeridinin yapılmasında bir değil birden fazla mantık bulunmaktadır. Bunların en göze çarpan ve en önemli olanları kısaca şöyle sıralanabilir.

  •  İlerleyen yolda herhangi bir yaralanmalı ya da ölümlü bir  trafik kazası meydana geldiğinde acil yardım ekiplerinin akan trafiğe bir zarar vermeden ve hızlıca kaza yerine ulaşması için
  • Trafikte seyreden herhangi bir aracın motorunun arıza yapması, yakıtının bitmesi v.b. durumlarda akan trafiğin düzeninin bozulmaması için emniyet şeridi kullanılmaktadır.
  • Yine bir kaza durumunda polis ekipleri trafiği emniyet şeridi üzerinden denetleyecek şekilde yönlendirirler.

Herhangi bir taşıtın normal seyir içerindeyken bu şeridi kullanması T.C. yasalarına göre yasaktır. Dünyada motosikletlerin emniyet şeridini kullanması yönünde genel olarak bir hoşgrü bulunmaktadır. Fakat bu kesin bir olay değildir ve yasalar motsikletlerinde emniyet şeridini kullanmasını yasaklar. Polis ekipleri motosikletlerin emniyet şeridini kullanmasını bazen hoş görürken bazen ağır cezalar uygulamaktan geri kalmazlar.

Türkiye’de kara yollarında emniyet şeridi bakımı diğer şeritlere göre daha az yapılmaktadır. Bundan dolayı emniyet şeritlerinde çiviler,şişe kırıkları,hayvan cesetleri gibi şeylere rastlamak içten bile değildir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir