Elektrikli Bisiklet Bakımı Nasıl Yapılır?


Günümüzde trafik yoğunluğundan dolayı çoğu kişi alternatif ulaşım yollarına yönelmektedir. Bu ulaşım yollarından birisi de elektrikli bisiklettir ve kullanım kolaylığı nedeniyle oldukça sık tercih edilmektedir. Elektrikli bisiklet bakımı da kullanıcıları için göz önünde bulundurulması gereken konulardan biridir.

Elektrikli bisiklet bakımı ile ilgili en önemli hususların başında şarj aleti ve pil bakımı gelir. Elektrikli bisiklet pilinizin daima tam şarj edilmiş durumda olmasına özen gösteriniz. Bu pilin uzun ömürlü olması için son derece önemlidir. Eğer pili bir kere şarj etmek bisikletin günlük ihtiyacı için yeterli gelmiyorsa pili servise götürerek bakımını yaptırmalısınız. Elektrikli bisikletinin iç ve dış bakımının da zamanında yetkili servise götürülerek yaptırılması gereklidir.

Elektrikli bisikletin sürüş saatinin 2000 saati geçmesi durumunda, bisikletin yağının değiştirilmesi ve motor kontrolünün yapılması için bakıma götürülmesi gereklidir. Motor dış bakımı ile ilgili ise, motorun sabitleme parçalarının kontrolü belirli periyotlar dahilinde yapılmalı ve vida ile sıkma işlemleri tekrarlanmalıdır.

Elektrikli bisikletin içerdiği bir diğer önemli parça ise elektronik hız denetleyicisidir. Denetleyici sıcaktan zarar gördüğü için, ısı almamasına önem gösterilmelidir. Bunun yanı sıra bisikletin izmir rus escort çalışma aşamasında pedallara basılması tavsiye edilir. Böylelikle tırmanma akımı azalacak ve hız denetleyicisinin ömrü uzayacaktır.

Elektrikli bisikletin uzun mesafede kullanılması halinde, bisiklet güvenli güç modunda kullanılmalıdır. Bisikletiniz ile yaptığınız km ve akünüzün ömrü, dayanıklılığı ve performansı ile doğru orantılıdır. 7000 km’ye yaklaşmanız durumunda akünüzü yenisi ile değiştirmeyi ihmal etmeyin. Elektrikli bisikletin bakımı ile ilgili bir diğer husus ise yağlama maddesi parçalarının bakımıdır. Yağlama maddesi parçalarının sık sık kontrolünün yapılması ve her altı ayda bir temizlenip yağlanması gerekmektedir.

Bunların dışında günlük bakım uyarılarına da önem verilmelidir. Tekerleklerin şişiklik derecesi, pnömatik lastik, fren performansı ve fren papuçları aşınması gibi konuların kontrolü ve bakımı her gün yapılmalıdır. Motorun temiz olup olmadığı ile ilgili kontrolün de her gün yapılması elektrikli bisiklet bakımı için önemlidir. Günlük elektrikli bisiklet bakımı başlığı altında güç kilidi kontrolü önemlidir. Güç kilidi gevşek olmalıdır. Olmaması durumunda değiştirilmesi gerekmektedir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir