Elektrikli Araba Nasıl Şarj Edilir?


Elektrikli araçlar bazı ekstrem durumlar dışında şarj edilebilirliği bakımından uluslararası standartlara uyabilmesi açısından aynı yapı ve özelliklere sahiptir. Bu sayede tüm elektrikli veya hibrit dediğimiz hem elektrikli hem de benzinli araçlar belli standartlarda oluşturulmuş şarj etme noktalarında, şarj ünitelerinden kolaylıkla araçlarının pillerini doldurabilmektedirler. Peki bu standartlar nelerdir diye soracak olursak;

  • En az 16 amper 1 fazı desteklemelidir.
  • En fazla 63 amper 3 faza kadar desteklemelidir. Bu standartların karşılanmaması durumunda aracınızın sağlığı bakımından şarj ünitesi kullanılmamalıdır.
  • Araçta şarj ünitesiyle araç arasındaki bağlantıyı sağlayacak olan kablonun araçta bulunmaması ihtimaline karşı ünitede bulunmalıdır.(En yaygın kablo türü mod3 tip2 diye geçen türdür.)

Bu standartlara uymayan şarj üniteleri kullanılmamalıdır. Kullanılsa dahi dikkatli olunmalıdır.

Peki aracınızı evde şarj etmek isterseniz ne yapabilirsiniz. İlk tercihiniz evde şarj etmek amaçlı ev tipi olarak da geçen 16 amper 1 fazı destekleyen bir şarj ünitesi kullanmak olmalıdır. Hem aracınızın güvenliği açısından hem de evinizin güvenliği açısından en uygunu budur. Eğer ki, bunu tercih etmek istemiyorsanız ve evinizin elektrik kablo yapısının ve korumalarının yeterli olduğunu düşünüyorsanız, yapmanız gereken oldukça basit olan evdeki prizi araca bağlamanızdır. Tabi ki bu işlemi yaparken evin priziyle aracın prizi arasındaki bağlantıyı sağlamak adına yine uluslararası standartlara uygun kaliteli bir kablo kullanmalısınız. Eğer evinizin elektriksel sisteminden şüphe ediyorsanız güvenliğiniz bakımından şarj ünitelerini tercih etmelisiniz.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir