El Freni Nasıl Kullanılır?


El freni,park halindeki aracı sabitlemeye yarayan standart güvenlik mekanizmasıdır. Ayak pedalının çalışmadığı durumlarda da aracı yavaşlatmak için kullanılır. Bütün araçlarda bulunur.

El freninde hidrolik yağ bulunmaz. El freni çelik kablo yardımıyla tekerlek fren sisteminin mevcut hidrolik fren sisteminden bağımsız çalışmasını sağlar. El freni çekildiğinde balatalar disklere veya kampanaya yapışarak frenleme yapar

El Freni Nasıl Kullanılır?

Fren pedalına sıkıca basıp, kolu sıkıca çekin. Daha sonra fren pedalını bırakıp, otomobilin durgun
halde olduğundan emin olun. Aracın hareket etmesi durumunda, el freni daha sıkı çekilmelidir.
Park ederken daima 1.vitesde (düz şanzıman) veya P konumuna (otomatik şanzıman) getirin. El frenini indirirken; fren pedalına sıkıca basıp, el frenini hafifçe yukarı çekilmelidir daha sonra  düğmeye
basıp, el freni kolunu indirip, düğmeyi bırakın.

Ayak pedal freni çalışmazsa, fren butonuna basarak dengeli frenleme yapılmalıdır. Aksi durumda fren kilitlenebilir ve kazaya sebep olabilir. Kış aylarında el freni aracı sabitleyecek kadar çekilmelidir. Aksi takdirde ıslanan balatalar aracı park edip el frenini çektikten sonra disk veya kampanaya yapışıp donabilir. Bu durumda el frenini indirdiğinizde balata ve kampanaya yapışmış olduğu için bırakmayacaktır. Bu gibi durumlarda yapışan fren balata disk ve kampana grubuna dışarıda buz çözücü eklenmeli yada çekiçle kaliperlere veya kampanaya hafifçe vurulmalıdır. Yaz aylarında bu sıkıntı yaşanmadığından araç durana kadar çekilmesinde sakınca yoktur.

El frenini kullanımında dikkat edilmesi gereken diğer bir unsur da park alanı rampa ise, el frenini çektikten sonra aracın duruş konumuna göre el freninin gevşek olması göz önüne alınarak, araç burun kısmına eğimli ise geri vitese, arka tarafı rampaya doğru ise 1. vitese takılı bırakılmalıdır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir