Ehliyet Sınavına Nasıl Hazırlanılır?


Sürücü adaylarının 18 yaşını doldurması ile beraber ehliyet alma işlemleri başlamaktadır.  Türkiye’de ehliyet alabilmek için öncelikle sürücü kursuna kayıt yaptırmak ve burada verilen İlkyardım, trafik, motor, çevre bilgisi derslerini alarak, bu kursu başarıyla tamamlamak gerekmektedir.  Sürücü kursunda bu derslere ek olarak direksiyon ve sürüş teknikleri de verilmektedir.

Sürücü kursunun ardından Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yürütülen ehliyet sınavı süreci başlar. Toplam 50 sorudan oluşan çoktan seçmeli sınavda sürücü adaylarının ilkyardım, trafik, çevre, motor ve araç bilgisi test edilir. Ehliyet sınavından başarılı sayılabilmek için 3 bölüme ayrılan sınav içeriğinde, her bölümde 100 üzerinden en az 70 alma şartı bulunmaktadır.  Herhangi birinden 70’in altında puan alan sürücü adayları, bir sonraki sınav dönemine başvuru yaparak yeniden bu sınava girmeli ve yalnızca başarısız olduğu bölümün sorularını yapmalıdır.

Yazılı sınavın ardındaki süreç ise, başarılı adaylar için direksiyon sınavı aşamasıdır. Direksiyon sınavı sürücü kursları tarafından yapılmaktadır. Genel direksiyon, park, sinyal kullanımı, ayna kontrolü gibi bilgi ve pratiği ölçen bu sınavdan başarılı olunması halinde, sürücü kursu ehliyet sertifikasını onaylamaktadır. Bu sertifika ile emniyet müdürlüğüne ehliyet başvurusu yapılabilir.

Ehliyet sınavına nasıl hazırlanılır?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan ehliyet sınavına hazırlanırken ilkyardım, trafik ve çevre, motor ve araç tekniği bilgisi derslerine teorik olarak hazırlanmaktır. Sürücü kurslarından temin edilebilecek güncel sınav içeriklerini içeren sınava hazırlık kitapları ile ehliyet sınavına hazırlanmak gerekmektedir. Bilinmesi gereken bir diğer önemli detay ise, MEB sınavı içeriği yüksek oranla birbirini tekrar eden sorular içerir. Bu nedenle, daha önce çıkmış sorular mutlaka incelenmelidir.

Ehliyet sınavının soru içeriği uzman bilgi gerektirecek nitelikte olmadığı için, genel bir motor ve araç tekniği bilmek yeterli olacaktır. İlkyardım ve trafik bilgisi için bu beklenen bilgi düzeyi biraz daha detaylandırılmaktadır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir