Egzozdan Ateş Çıkması


Egzozundan alevler püsküren ejderhaları çoğu zaman güçlü motorlar olarak düşünürüz. Zira izlediğimiz filmler ve etrafımızdaki lüks modifiyeli araçlara baktığımız çok düşük vites ve düşük devirlerde bile egzozlarından ateş çıktığını görüyoruz. Peki, egzozdan ateş çıkmasının gerçekten de asıl nedeni motorun güçlü olması dışında bir şey olabilir mi?

Egzoz Ateşi Nedir?

Egzoz ateşi, aracınızın egzoz borusunun ucundan mavi ve yeşil renklerde şiddetli sesle birlikte çıkabilen bir ateştir. Egzoz ateşinin ne zaman çıktığını tam olarak kestirebilmek mümkün değildir. Bazen aracınızı çalıştırırken bu sorunla karşılaşacakken bazen gazdan ayağınızı çektiğinizde devir düşerken de bu sorunla karşılaşabilirsiniz.

Egzoz ateşi sorunu yaşanmasının en büyük nedenlerinin başında henüz tam olarak yanmadan aracın egzoz sisteminden dışarıya atılmaya çalışan çiğ yaktılar gelir. Bu patlama bazen motorun tam içerisinde meydana gelirken bazen de son susturucuda meydana gelebilir. Daha küçük patlamalat silindirlerin içerisinde gerçekleştiği için sesi az çıkarken son susturucuya yakın meydana gelen patlamalar daha şiddetli bir sesin meydana çıkmasına neden olur.

Egzoz Ateşinin Motora Zararı

Egzoz ateşinin henüz araç motoruna verdiği bilinen bir zararı yok. Çünkü meydana gelen patlamalar motorun ritmini bozacak şekilde şiddetli olsa dahi tam olarak olarak yapısını değiştirecek düzeyde değildir. Yine de egzozdan çıkan ateş ve sesin diğer insanları rahatsız etmesinin yanı sıra egzozunuzun düşmesine neden olabileceğini de aklınızdan çıkartmayın.

Hatta patlamaların şiddeti çok yüksek oluyorsa bu durum Airbag’in açılmasına kadar neden olabilir. Yani, aracınızın egzozundan çıkan önemsemeyeceğiniz alevler bir anda cebinizi yakabilir. Bu nedenle gerekli kontrollerin yapılması faydalı olabilir.

Egzoz Ateşinin Nedenleri Nelerdir?

Egzoz ateşinin meydana gelmesinde önemli onlarca faktör vardır. Bu faktörler arasından en öne çıkan neden ise yakıtın tam olarak yanmıyor olması yani sanayi deyimiyle yakıtın çiğ kalıyor olmasıdır. Yine de diğer nedenleri de gözden geçirmenizde fayda var;

  • Zayıf yakıt tutuşma süresi: Aracın yakıtı doğru zamanda yanmıyorsa doğru bir patlama meydana gelmeyecek ve sonuç olarak yakıtın büyük bir kısmı çiğ kalacaktır. Eğer aracınızda manuel yakıt tutuşma süresi ayarlanabiliyorsa bu ayarların tekrardan gözden geçirilmesine dikkat edin.
  • Yanlış takılan Buji Kabloları: Şayet aracınızın buji kabloları değişimi sırasında kablolar tam olarak yerlerine takılmamışsa veya takılmış fakat kablolar doğru soketlerde yer almıyorsa egzoz ateşi sorununun yaşanması muhtemeldir.
  • Triger Kayışı: Triger kayışının boşalması ve esnemesi aracın motorunun zamanlama kaçırması anlamına gelecek bir başka nedendir. Özellikle egzoz ateşi sorunu yaşandığında genellikle triger kayışı sorunu ortaya çıkabilmektedir.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir