Egzoz Muayenesinden Nasıl Geçebilirsiniz?


Egzoz muayenesi hem trafik sigortası kadar önemli (yalnızca devlet için) hem de aracınızı muayeneden geçirme konusunda oldukça önemli bir role sahip. Aracınızı egzoz emisyon muayenesine soktunuz fakat aracınızın değerleri olması gereken değerlerin çok üstünde kaldığı için kaldınız. O halde egzoz emisyonunuz olmadığı için muayeneden de ağır kusurlu olarak kaldınız demektir. İşin içine belki biraz hile hurda katacağız fakat bu sizin kandırılmanızdan çok daha iyi olacaktır.

Egzoz Emisyonundan Kaldıysanız Yapmanız Gerekenler

Öncelikle şu durumda olanları bir kenara ayıralım. Diyelim ki aracınız hem LPG hem de Benzin kullanıyor. Fakat siz sadece aracınızı LPG ile kullanıyorsunuz. Bu şekilde aracınız emisyon muayenesinden kalıyorsa kesinlikle muayeneyi TUVTURK’de yaptırdınız demektir. TUVTURK’ün egzoz muayenesi gerçekten zorlu bir muayenedir ve değerleri tam ölçer. Bu nedenle istediğiniz kadar uğraşın o aracı tekrardan bırakabilme ihtimalleri vardır.

Yapmanız gereken şey, en yakın sanayiye gidip egzoz emisyon muayenesi yapan farklı bir yere gitmek. Bu işletmeler özel olarak çalıştıkları için aracınızın benzin emisyonu veya LPG emisyonu istediği kadar kalsın 5 dakikada hallediyorlar. Ödeyeceğiniz tutar da TUVTURK’deki tutarla aynı oluyor. Yani hiç boşuna aracım egzoz muayenesinden geçsin diye kendinizi paralamayın.

Bu durumun dışındakiler için ise kendi başlarına yapabilecekleri pek bir şeyin olmadığının altını çizmek gerekiyor. Bu yöntemle elbette sizler de egzoz muayenenizi yaptırabilirsiniz. Fakat bu değerler çok anormal gösteriyorsa aracınızın yakıt sisteminde bir sıkıntının olduğunun göstergesidir. Başta bujiler değişecek ve enjektör ve karbüratör üzerinde işlem gerçekleştirilecek.

Bunun da size masrafı ortalama olarak 200 ile 400 lira arasında olacak. Tabii, bu meblağlı bir işlem sonucunda egzoz emisyonunu sıkıntısız alacağınız gibi hem yakıt performansı hem de araç performansında gözle görülür bir farklılık da göreceksinizdir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir