Dizel Motor Çalışma Prensibi Nedir?


Günümüz arabaları icat edilmeden önce insanlar ulaşımlarını atlarla veya yaya olarak yapmaktaydılar. Daha sonra atlara bağlanan arabalarla at arabası tarzından araçlar geliştirilmiş ve son iki yüz yılda ise bu çalışmalar daha da ilerleyerek Henry Ford gibi insanlar arabaları üretmiş ve insanlığa büyük kolaylıklar sağlamışlardır. Tabi arabayı bulmak işin kolay kısmını oluşturmakta asıl önemli olan arabalarda kullanılan motorların icat edilmesidir. Bu yazımızda çoğu otomobilde kullanılan dizel motorları ele alıyoruz. Dizel motor çalışma prensibi nedir? sorusunun cevabı için devam ediyoruz.

İçten ve Dıştan Yanmalı Motorlar Nedir?

Otomobil motorları; içten ve dıştan yanmalı olarak ikiye ayrılırlar. İçten yanmalı motorların piyasaya girmesinden önce buhar makineleri varlığını sürdürmekteydi. Buharlı makinelerin çalışması için sudan elde edilen buhar kullanılmaktaydı. O devirlerde suyu buhara dönüştürmek için yakıtlar kullanılırdı. Bu yüzden, yakıtın motorun dışında kalan bir ortamda yanmasından dolayı buhar makinelerine dıştan yanmalı motor adı verilmektedir. Dıştan yanmalı motorun aksine içten yanmalı motorlarda kullanılan yakıt motor içinde yanmaktadır. Bu yüzden bu motorlara içten yanmalı motorlar denilmektedir. İster içten yanmalı ister dıştan yanmalı olsun söz konusu iki motor da ortaya hareket enerjisi çıkarabilmek için yakıt kullanmaktadır.

Benzinli motorlara kıyasla daha avantajlı olmasıyla tanınan dizel motorlar; birçok ülkenin kendisinden vazgeçmesinden dolayı bu avantajını kaybetmektedir. Dizel motor; güç ve yüksek verim gerektiren araçlarda kullanılır. Yük araçlarında sıklıkla kullanılan dizel motorlar; benzinli motorlara kıyasla çok daha ucuzdur. Ancak, dizel motorlar, yüksek miktarda emisyon yaydıkları için gelişmiş ülkelerin terk etmeyi düşündüğü bir motor türü haline gelmiştir.

Yüksek miktarda emisyon özelliğinden dolayı çevreye zararlı olmasıyla tanınan dizel motorların bu dezavantajını yok etmek uğruna birçok çalışma yapılsa da dizel motor kullanımının yakın zamanda ülkeler tarafından reddedileceği gerçeği otomotiv firmalarını kaygılandırmaktadır. Bu durumun tam aksine, Türkiye’de dizel motor kullanımı son on yılda yüzde 400 oranında artmıştır.

Dizel Motorlar Nasıl Çalışır?

İçten yanmalı motor grubu içerisinde yer alan dizel motorlar; motorun içerisindeki silindirde yer alan pistonun basıncı sayesinde sıkıştırılan havanın basınçla yüksek sıcaklığa eriştiği anda üzerine yakıt püskürtülmesi sayesinde havanın alev alarak patlaması ve ortaya çıkan enerjinin ve basıncın pistonu itmesi gibi bir çalışma prensibine sahiptir. Dizel motorların çalışma prensibine göre yanma odasına ne kadar çok hava alınırsa motorun performansı o kadar artar. Dizel motorlarda yanma işlemi, iyi bir şekilde atomize olmuş yakıtın büyük oranda havaya karışması sonucu oluşur. Bu sayede, dizel motor, çekiş kuvveti üretir. Dizel motorların benzinli motorlardan farkı çalışma prensibinden gelmektedir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir