Dizel Mi ? Benzinli Mi?


Günümüzde ulaşımda kara yolu büyük bir yere sahiptir. İşe gidip gelirken, seyahatlerde insanların çoğunlukla kara yolunu tercih ettiğini görürüz. Peki ya şahsi araçlarımızın yakıtını neye göre seçmeliyiz. İşte size yardımcı olabilecek bir kaç öneri.

Aracımı Dizel mi tercih etmeliyim? Benzinli mi?

  • Bilindiği üzere dizel motorlar motorin yani mazot ile çalışır. Motorin de benzin gibi petrolden üretilir. Benzinden ucuz olmasının sebebi ise daha az işlenmiş olması ve dolayısıyla maliyetinin az oluşudur. Benzine göre en büyük avantajı daha verimlidir. Yani kısaca bir litre mazotla bir litre benzinle aldığınız yolun daha fazlasını katedebilirsiniz.
  • Gelelim işin performans kısmına. Benzinli araçlar dizellere kıyasla daha çeviktir. Özellikle kalkışlarda benzinli araçların çok daha atik olduğunu söylemek mümkündür. Dizel motorlar ise turbo yardımıyla bu açığı kapatırlar. Turbosu olmayan bir dizel motor kağnıdan farksızdır. Aynı zamanda dizel araçların torku da benzinli araçlara kıyasla daha yüksektir. Böylece çekiş gücü hatırı sayılır miktarda artar.
  • Gelişen teknoloji ile son yıllarda üretici firmalar giderek artan petrol fiyatları ve azalan rezervler sebebiyle yakıt tasarrufu üzerine yoğunlaşmışlardır. Tabi bunu yaparken tüketici memnuniyetini de düşünerek ürettikleri dizel araçların da en az benzinliler kadar performanslı olmasına dikkat etmişlerdir. Bunun sonucu olarak en az benzinlisi kadar tatmin edici performansı olan dizel araçlar ortaya çıkmıştır. Ancak ülkemizdeki yüksek vergiler sebebiyle gerek motorin gerekse benzin fiyatları oldukça artmıştır. Bu durum iki yakıt arasındaki fiyat makasını oldukça daraltmıştır.
  • Ayrıca dizel motorların maliyeti ve bakımı yüksek olduğundan dizel bir araç aynı aracın benzinlisine göre daha pahalıdır. Kısaca dizel bir araç için verdiğiniz fiyat farkını kapatıp bir de üstüne kâr etmeniz için senede 15 ila 20 bin km arası yol yapmanız gerekir ki bu ortalamanın üstünde bir mesafedir. Şehirler arası seyahatte kullanmadan yalnızca şehir içi kullanım ile bir yılda böyle bir rakam yakalamak pek mümkün değildir.

Sonuç olarak bu kararı verirken ilk düşünmeniz gereken şey performans mı tasarruf mu sorusu olacaktır. Sürüş profiliniz ve ihtiyacınıza göre en doğru kararı ancak siz verebilirsiniz.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir