Dizel Arabanın Avantajları


Alman mühendis Rudolf Diesel tarafından icat edilen dizel dizel motor, gürültülü sesi ve benzinli motora göre daha yüksek tork üretmesi sebebiyle daha çok taşıma alanında kullanıldı. Ancak dizel enjektör teknolojisindeki yaoılan gelişmeler sayesinde otomobillerde de eskiye nazaran günümüzde daha yaygın olarak kullanılmaya başlandı. Elbette tüketicilerin dizel araç kullanmayı tercih etmelerinin birçok sebebi var.

  • Yakıt tüketimi ve karbondioksit salınımı, çevreyi tehdit eden önemli sorunlar içerisinde yer alır ve küresel ısınmaya neden olur. Dizel motorları araçların karbon emisyon değeri benzinli araçlarınkine göre ortalama yüzde 15 daha azdır. Dizel motorlu araçların benzinli motorlu araçlara göre çevre dostu olduğunu söyleyebiliriz.
  • Dizel motorlu araçların yakıt tüketimi benzinli araçların yakıt tüketimine oranla daha azdır. Dizel motorlar benzinli motorlara göre %40 daha az yakıt tüketir. Bunun nedeni ise yanma sıcaklığı sonucu ortaya çıkan enerji benzinli araçlarda kaybolur. Fakat dizel motorlar püskürtmeli olarak çalışır ve termodinamik seviyesine sahiptirler.
  • Dizel motorlar yüksek enerjiye sahiptirler.
  • Dizel yakıtı ülkemizde benzine göre daha ucuz olduğu içinde ayrıca daha ekonomik bir yolculuk sağlarsınız.
  • Dizel motorlar, elektrikli ve benzinli motorlara göre daha uzun ömürlüdür. Aracınızı kullandığınızın süre boyunca daha fazla yol katetmek istiyorsanız dizel araçları seçmenizi tavsiye ederim.
  • Dizel araçlarının ikinci el araba piyasasında da diğer araçlara oranla daha fazla prim yaptığını görebilirsiniz.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir