Direksiyonu Döndürünce Gelen Sesin Çözümü


Direksiyonu döndürünce gelen sesin çözümü çoğu zaman sandığınızdan daha kolay olabilir. Normal şartlarda bir aracın direksiyonu dönme işlemi gerçekleştirirken hem direksiyonun olabildiğince hafif hem de sessiz şekilde işlevini yerine getirmesi gerekir. Eğer direksiyonunuzdan dönüşler sırasında ve özellikle tam tur gibi manevra hareketlerinde yüksek sesler geliyorsa hemen el atmanız gereken bir sorunun ortada olduğunu anlayabiliriz.

Direksiyonu Döndürünce Gelen Sesin Nedeni ve Çözümü

  • Şayet kısa süre içerisinde aracınızda lastik ve jant değişimi, erezyonların veya yayların kesilmesi (aracın düşürülmesi) gibi işlemler yapmadıysanız bu sorunun temel olarak iki nedeni olabilir. İlk ve en yaygın olan neden aracınızın direksiyonunun yağlamasında bir problem olduğu yönündedir. Direksiyonu döndürünce gelen sesin çözümü çoğu kez sadece bir hidrolik yağına bakar. Bu nedenle işe en baştan başlayın ve öncelikle aracınızın kaputunu açarak direksiyonunuzun hidrolik yağı seviyesini kontrol edin. Eğer hidrolik yağı yarıdan daha aşağıya düştüyse aracınızdan gelen seslerin nedenini artık biliyoruz demektir. Hidrolik yağı olması gereken seviyenin aşağısına düştüğünde döndürme sisteminde yeteri kadar yağlama gerçekleştirilemez. Bunun sonucunda çalışan parçalar birbirine sürter.
  • Hidrolik yağınızı tamamladığınızda hem aracınızdan gelen ses kesilecek hem de direksiyonunuzda hissedilir bir yumuşaklık, manevra kabiliyeti artışı meydana gelecektir. Ek olarak; hidrolik yağınızı yenilediğinizde sorun sona eriyor fakat bir kaç gün kullanımdan sonra tekrar aynı sorunla karşılaşıyorsanız muhtemelen direksiyon sisteminiz içerisinde bir yağ kaçağı var demektir. Bu durumda aracınızı mutlaka servise götürün, yağ kaçağını tamir ettirmek ucuz yeni bir direksiyon kutusu pahalıdır.
  • Hidrolik yağının tamamlanması durumunda hala direksiyon döndürünce gelen seslere karşılaşıyorsanız, sorununuz sandığınız kadar basit değil demektir. Bu durumda muhtemelen aracınızın tekerleklerine bağlanan merkezler içerisinde veya doğrudan direksiyon kutusunun içerisinde bir arıza meydana gelmiş demektir. Böylesi durumda bir tamir işlemiyle sorunun net şekilde analiz edilmesi ve ardından da sorunlu parçaların değiştirilmesi gerekir.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir