Diferansiyel Nedir?


Bir uzun metre koşu yarışmasını düşünün. Yarışmacılar başlangıç çizgisinde beklemekteler fakat o da nesi? Her biri farklı bir başlangıç çizgisinde bekliyor. En iç halkada yer alan yarışmacı en arkadayken, en dış halkadaki en önde yer alıyor. En dış halkadaki yarışmacıya torpil geçmiş olamazlar. Aslında parkurun elips şeklinde olduğu düşünülürse en dıştakinin gitmesi gereken yol daha fazla olduğundan en önde bulunması aslında adaletli bir durumdur. Bu durum fazla açıklayıcı olmadıysa bir de özel günlerde yapılan yürüyüş törenlerini düşünün. Dönmeler esnasında dış halkada yer alan kişinin düzeni bozmamak adına daha uzun adımlar atması ve hızlı davranması gerekir.

Peki, bu durumların otomobillerdeki diferansiyel sistemi ile ne alakası var? Bu soruya cevap verebilmek için diferansiyel nedir sorusuna cevap vermek gerekmektedir. Otomobillerde bulunan iki adet aks ile eş zamanlı çalışan diferansiyel, virajlarda akslardan iç tarafta olanın daha az dış tarafta olanın daha çok dönmesini sağlayarak otomobilin sorun çıkarmadan hareket etmesini sağlar. Otomobil virajı dönerken iç tekerlerin yavaş dış tekerlerin ise daha hızlı dönmesi gerekmektedir ve diferansiyel de tam olarak bunu sağlar. Her iki tarafta bulunan tekerlerin arasında yer alan diferansiyellerin dört önemli bölümü vardır: diferansiyel yağlar, şaft, sabit hız mafsallar ve universal mafsallar.

  • Diferansiyel yağlar: Diferansiyel, yağlama olmadan olmaz. Yani yağlama diferansiyelin çalışabilmesi için olmazsa olmaz bir gerekliliktir. Bunu sağlamak için ise mutlaka ama mutlaka özel diferansiyel yağlar kullanılmalıdır. Diferansiyelin içinde yer alan dişli sayesinde yağ, diferansiyelin içerisinde dolaşır. Diferansiyelin altın ve üstünde bulunan kapakçıklar gerekli olduğu durumlarda yağ ekleyip, yağ boşaltmayı sağlar.
  • Şaft: Diferansiyel ile şanzıman arasında bağ kuran boru şeklindeki elemana şaft denir. Yollardaki inişli çıkışlı ve engebeli alanlarda şanzımanın düz konumunu koruması gerekmektedir ve bunun için şaft esnek yapıdadır. Ağırlık yapmamaları için içleri boştur.
  • Universal Mafsallar: Şaftı, diferansiyel ile şanzımana bağlayan parçadır. İki şaftın da her iki ucunda birer tane bulunur. Şaftın üç parçadan oluştuğu durumlarda üç tane universal mafsal gerekebilir. Yol yüzeyindeki değişiklikleri hissettirmemesi adına universal mafsalların yeterli esnekliğe sahip olması gerekmektedir. Bu tip mafsalların daha küçükleri şaft dışında direksiyon sistemleri için de kullanılır. İki çeşit universal mafsal olsa da en bilineni haç şeklinde olandır.
  • Mafsallar (CV): Yalnızca yukarı aşağı hareket ederek çalışan ve direksiyon kabiliyeti olan mafsallar ile çalışabilen önden çekişli araçlarda dönüş açılarını ayarlamak için genel olarak kullanılan standart mafsala göre daha farklı bir üretim gerekir. Bu tip mafsallar kuvveti yumuşacık şekilde iletirler. Mafsallar dış kısım, balyalar, iç top ve kauçuk körük olmak üzere dört ana parçadan oluşur. Kauçuk körük tüm parçaları pisliklerden korurken top ise balyaların çalışmasında yardımcı olur.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir