D Sınıfı Ehliyet Nasıl Alınır?


Ehliyetler çeşitli sınıflara ayrılır ve her bir sınıftaki ehliyet hangi aracın kullanılması gerektiğine göre verilir. Bunların arasından D sınıfı ehliyet Traktör, Otomobil, Minibüs, Kamyonet, Kamyon, Tır (Çekici) kullanılabilmek için alınmaktadır. D sınıfı ehliyetin alınabilmesi için kişiler bazı sınavlara tabii tutulduğu gibi birkaç prosedürden de geçmek zorundadırlar. Belirli tüm şartları sağlayacak olan kişi D sınıfı ehliyetine sahip olabilecektir. Peki, bu şartlar nelerdir?

Trafik kanuna göre D sınıfı ehliyeti alabilmek için en az 22 yaşını bitirip 23’ünden gün almış olmak gereklidir. Bu yaş kriterinin yıllar bazında daha açık şekilde gösterilmesi gerekirse;

2014 yılı için 1992 yılında doğduğu gün ve ayı dolduranlar
2015 yılı için 1993 yılında doğduğu gün ve ayı dolduranlar
2016 yılı için 1994 yılında doğduğu gün ve ayı dolduranlar
2017 yılı için 1995 yılında doğduğu gün ve ayı dolduranlar

D sınıfı ehliyetini almak için başvurabilir ve almaya hak kazanabilirler. D sınıfı sürücü belgesini alabilmek için bir diğer şart ise en az ilkokul mezunu olmak gerektiğidir. Bu şartları tam olarak sağlayabilen aday bir sürücü kursuna ehliyet alımı için başvurma hakkını kazanacaktır.

Sürücü kursu da emniyetin ön gördüğü teorik ve pratik sınavlar için adaya gerekli destek ve eğitimi sağlayacaktır. Belirtildiği üzere D sınıfı ehliyeti alabilmek için öncelikle 60 sorudan oluşan teorik sınava girilmesi gerekmektedir. Bu teorik sınavda adaylar Trafik, Araç Tekniği ve İlk yardım derslerinden sorumlu olacaklardır. Adayın bu sınavı verebilmesi için ortalama en az 70 puan alması gerekmektedir. Toplamda teorik sınava giriş hakkı 4’tür. 4 kere kalan adayın dosyası yanacak ve tekrar başvurmak zorunda kalacaktır. Sınav önceleri de kursun belirttiği miktarda belli bir yere ödeme yapılması gerekir.

Teorik sınavdan sonra ise direksiyon sınavı vardır. Adaylar burada da direksiyon sınavından kalmaları halinde 4 kere giriş hakkına sahiplerdir. Tüm haklarını dolduran kişi dosyanın yanmasına neden olur ve kişi tekrar teorik sınavdan başlayarak tüm prosedürleri yenilemek zorundadır. Tüm bu sınavları başarıyla veren aday ise ardından yapılması gereken birkaç dosya işlemini yerine getirip D sınıfı ehliyet almaya hak kazanır.

Dipnot: B, C ve E sınıfı ehliyete sahip olup D sınıfı ehliyet talep eden kişinin sadece fark sınavına girip direksiyon sınavına tabi tutulur.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir