Cam Suyu Donarsa Ne Yapılır?


Soğuk ve don havalarında bilhassa da karlı havalarda hepimiz için yaşanan en büyük sorunların başında cam suyunun donması geliyor. Eğer cam suyumuz donarsa önümüzü temizleyemez ve kar gibi zorlu hava muhalefetlerinde soluğu önümüzdeki aracın bagajında alabiliriz. Öyleyse aracımızın cam suyunun donmaması için neler yapabiliriz ve pratik çözümler neler olabilir hemen anlatalım.

Antifirizli Cam Suyu Kullanın

Eğer BİM’den normal cam sileceği suyunu alıyorsanız yada daha da kötüsü ona bile zahmet etmeyip, doğrudan normal su ekliyorsanız aracınızın suyu en ufak soğuklarda donmaya başlayacaktır. Haliyle esirgediğiniz 5-10 liralık cam suyu için tüm yol zehir olacaktır. Bu paraya bu eziyeti çekmek yerine antifiriz özelliğine sahip bir cam suyu alıp kullanarak en azından aracınızın çok daha düşük dereceli soğuklara kadar dayanmasına yardımcı olabilirsiniz.

Cam Isıtıcıyı Çalıştırın

Özellikle yeni nesil araçların cam ısıtıcısı aynı zamanda cam suyunu da ısıtabilen özelliğe sahiptir. Eğer yeni araçlardan birine sahipseniz, cam rezistansını çalıştırarak suyunuzun çözülmesini sağlayabilirsiniz. Buna rağmen su donmuşsa ve önünüzü temizlemek sünnetten çıkıp farza ulaşmışsa bir aşağıdaki maddeye bakmayı deneyebilirsiniz.

Ilık Su Ekleyin

Aracınızın cam suyuna ılık su, dikkat edin kaynar su değil ılık su diyoruz, eklemek kısa sürede donmuş cam suyunu kendine getirmek için yapabileceğiniz başlıca yöntemlerin arasında yer alıyor. Önce ılık su ekleyin ve bir müddet bekleyin. Daha sonra cam suyunuzun işlevini yerine getirdiğini göreceksiniz. Şayet aracınızda antifiriz özellikli bir cam suyu yoksa o halde ılık su ekleyip cam suyu çalıştıktan sonra silecekleri cam suyunun tamamı bitene kadar çalıştırın ve antifiriz özellikli bir cam suyu ekleyin.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir