Buji Arızası Nasıl Anlaşılır?


Bujilerin görevi motor silindirlerine yanmak için gönderilen hava-benzin karışımını, yarattıkları kıvılcım vasıtasıyla patlatarak motor içinde güç üretilmesi için gerekli devri sağlamaktır. Bujilerin arızalı olduğunun ilk göstergesi motorun teklemesidir. Motor düzgün çalıştırılamaz. Motorun doğru düzgün ateş alamaması bujilerin bozulduğunun açık bir göstergesidir. Hatta bujiler tamamen bitmişse, araç motoru hiç çalıştırılamayabilir.

Bujilerin arızalı olduğunun ikinci göstergesi de yakıt tüketimindeki artıştır. Bunun sebebi de, motor pistonlarının içerisine gönderilen benzinin artması, buna rağmen aracın bir türlü çalıştırılamaması sebebiyledir. Benzin miktarı artar ancak motor hala çalışmaz. Bunun sonucu ise yüksek yakıt sarfiyatıdır.

Bujilerin arızalı olduğunun bir diğer göstergesi de, motorun boğulmasıdır. Bunun sebebi de bir önceki paragrafta yazdığımız ile paraleldir. Çünkü bujiler motoru ateşleyemedikçe, benzin hava karışımı motorun içine daha da çok gönderilir ve motor boğulmaya başlar.

Bujilerin Eskidiğini Bujilere Bakarak Anlayabilir miyiz?

Bujilerin tırnak kısımları normal boyutlarında değilse eskimiş demektir. Normal tırnak boyları 0,6 mm ile 0,8 mm arasında olurlar. Ancak bu değerlerin aracın markasına ve modeline göre değiştiğini unutmayalım. Bujiler yeni bile alınmış olsa, eğer bujilerin tırnak aralığı uyumlu değilse motorda ateşleme sorunlu olarak gerçekleşir. Zayıf bir yanma, benzinin bir kısmının yanmadan egzozdan yanmadan çıkmasına sebep olur. Bu durumda yakıt sarfiyatı da artacaktır.

Arızalı bujileri zamanında değiştirmek çok önemlidir. Çatlak gövdeli bujiler, kısa devre yolu ile buji kablolarını eritebilir, aşırı enerji çekiminden dolayı şarj dinamosuna zarar verebilir, en kötüsüd e yangına davetiye çıkarabilir. Çatlak bujilerde ateşleme tam olarak gerçekleşmez ve üretilen kıvılcım dışarıya sıçrayabilir. Tek çaresi bujilerin değiştirilmesidir. Bunu önlemek ve güvenli sürüş yapmak için otomobilinizin bakımını zamanında yapmanızı öneririz.

Bujiler alınırken kontrol edilmeli mümkünse kaliteli bujiler tercih edilmeli ve yukarıdaki durumlar görüldüğünde yani yakıt tüketiminde artma yahut performansta düşme gerçekleştiğinde mutlaka bujilerin bir ustaya ya da servise kontrol ettirilmesi yerinde olacaktır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir