Bisiklet Türleri Nelerdir?


Geçmişten günümüze geniş bir spor dalı olarak gelen çoğu dal, artık kendi içinde bir hobi şekline de dönüştürülmüş ve çoğu birey tarafından spor dalı gibi algılanmasının yerine bir hobi şekli olarak algılanmaktadır.

Bu tip olayların yaşanmasında belli başlı spor dallarının bir yerden sonra eğlence haline dönüştürülebilmesinin de büyük payı bulunmaktadır. Spor dalı halinden daha çok eğlence ve hobi kısmına kayan sektörlerden biri de bisiklet sektörüdür.

Artık yaygınlıkla hafta sonları aktiviteleri için, şehir trafiğinden bunalıp daha rahat bir ulaşım keyfi sürmek için ya da ailelerin bir arada güzel vakit geçirmek için yapabilecekleri aktivitelerden biri olarak gördükleri için sıklıkla tercih edilen bisiklete binme anlayışı, esas olarak ortaya çıkış süreçlerinde özellikle Türkiye’de futbol gibi bir spor dalından dahi daha öncesinde yaygınlaşmıştır.

Bisiklet araçları genel olarak görünüş itibariyle birbirlerini fazlasıyla andırdıkları için çoğu kişi tarafından farkları bilinmese de aslında bisikletler de kendi içlerinde birden fazla kola ayrılmaktadırlar.

Bu ayrımların sebebi bisikletlerin her birinin kullanım amaçlarına göre farklı segmentlerde ve kullanım koşullarına uygun özelliklerde üretiliyor olmasıdır.

Örneğin; şehir içi hafta sonu hobi amaçlı kullanım için satın alacağınız bir bisikletin türünün dağ bisikleti olmasına gerek yoktur. Bu nedenle bisikletlerin tüm özellikleri bilinmeli ve kullanımda sıkıntı yaşamamak için amaç uğruna doğru tercihler yapılmalıdır.

Dünya genelinde özellikle ulaşım alanında en çok tercih edilen araçlardan biri olan bisiklet (Örneğin; Amsterdam’da ulaşım için taşıtlardan daha çok bisiklet kullanılmaktadır), bu yönünü çevre dostu bir araç olmasına borçludur.

Çünkü otomobiller gibi doğaya karbon salınımı vb. zararlı işlemler yapmadığı, benzin yüklemesi gibi maddi dertleri bulunmadığı için kullanıcılar tarafından sadece beden güçlerine dayalı kendi insiyatiflerine bırakılmış kullanımlarına gayet uymaktadır.

İşte tüm bu sebeplerden dolayı bisikletlerin yaygınlığı günden güne artmış ve bu yaygınlığın kullanıcıları memnun edebilmesi adına bisikletlerin çeşitleri gün geçtikçe donanım olarak sağlamlaştırılıp güçlendirilmiştir.

Bisiklet denince akla gelen başlıca bisiklet türleri; yol ya da yarış bisikleti, “BMX” olarak da adlandırılan ve çeşitli hareketler denenebilen gösteri bisikletleri, “MTB” olarak da adlandırılan dağ bisikletleri ve şehir bisikletleridir. Bu bisikletlerin özellikleri ise şu şekildedir;

Yol – Yarış Bisikleti 

Yol – yarış bisikleti 

Adından da anlaşılacağı gibi asfalt yollarda ve şehir içinde kullanıma en uygun bisiklet türü bu bisikletlerdir. Ağırlık olarak diğer bisikletlere göre daha hafif olan bu aletler, dolayısıyla kullanıcıya daha iyi bir performans şansı doğurmaktadır. Uzun zamandır bisiklet kullanan kişiler ya da yeni yeni bisiklet sürmeye başlayan kişiler arasında herhangi bir fark olmadan herkesin rahatlıkla kullanabileceği yol bisikletleri; sabahları işe giderken, arkadaşlarınızla herhangi bir etkinliğe katılırken ya da asfalt ananlarda düzenlenen yarışlara katılmak isterken size son derece avantaj sağlayacaktır.

Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta bu kolaylığı elde ederken aynı zamanda bisikletle bedeninizin uyum içerisinde olmasına da özen göstermelisiniz. Çünkü vücudunuza göre ergonomik tasarımda olmayan modelleri satın aldığınızda bir süre geçmeden sürüş keyfiniz yerini gayet ağrılı süreçlere bırakabilir. Yol bisikletlerinin bazıları daha çok hız yapmaya odaklı olarak üretilebildiği gibi bazıları da daha dik bir sürüş konforu yaşamanız ve hız odaklı olmamak adına üretilebilmektedir.

BMX Bisikletler

BMX bisikletler
BMX bisikletler

Boyut olarak sanki çocuk bisikletiymiş gibi bir görüntü sergileyen BMX bisikletleri, bu boyutlarda üretilirken kullanıcılarının deneyecekleri hareketlerde kolaylık sağlamaları amacı göz önünde bulundurulmuştur. Hem bisiklet boyutları hem de tekerlek boyutları sebebiyle uzun yolda ya da yarış amaçlı kullanıma uygun olmayan bu bisikletler, ilk olarak 1970 yılında motocross yarışlarına gönül vermiş bir kaç çocuğun hareket denemeleri sürecinde yaygınlaşmaya başlamış, seneler sonra 2008 yılında da adı Olimpiyatlarda bir spor dalı olarak anılan bisiklet türü haline gelmiştir.

BMX bisikletinin kullanımında “freestyle” denilen süreçte ekstrem hareketler denenerek yerde ya da havada bir takım hareketlerle gösteri yapılmaktadır. Bunun dışında yarış amacıyla kullanılan BMX’lerle de hedeflenen amaç BMX bisikletler için kurulmuş olan parkuru en çabuk şekilde tamamlayabilmektir. Bu parkurlarda pek çok kumdan ve topraktan tepecik de bulunmaktadır.

MTB Bisikletler – Dağ Bisikletleri

MTB Bisikletler – Dağ Bisikletleri

Dağlık arazilerde kullanım amacıyla üretildiklerinden bu bisikletlerin fren tutuşları ve herhangi bir darbeye karşı emici özellikleri daha fazladır. Taşlı araziler, toprak yollar ve çamurlu yollarda üstün yol mesafesi özelliği bulunan dağ bisikletlerinde daha sağlam mesafe yapılabilmesi için vites donanımları da düşük seviyelerde tutulmuştur. Bu tip bisikletlerde fiyatlar arttıkça doğru orantıda bisikletlerin ağırlıkları da azalmaktadır.

Şehir bisikletleri : Şehir içerisinde bir yerden bir yere gidip gelme açısından en uygun bisiklet modeli olan şehir bisikletleri, dik bir sürüş yaşamanız için tasarlanıp bu tasarım sayesinde de trafik içerisinde etrafınızdaki araçları daha net görüp hareket kabiliyetinizi o duruma göre ayarlayabilmenizi sağlamaktadır.

Şehir yollarında lastikleri aniden patlatacak cam ve diğer keskin maddeler çok fazla olabileceğinden tekerlekleri 26 inç büyüklüğünde ve daha dayanıklı olarak üretilmektedir. Gövde yapısının alüminyum ya da benzer maddelerden yapılmasının sebebi de sürüş esnasında herhangi bir çukur ya da göçüğe girdiğinizde bisikletin daha dayanıklı olmasını sağlamaktır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir