Bisiklet Nasıl Seçilir?


Her bisikletin kendine göre artıları ve kullanım kısıtlamaları vardır. Bisiklet almayı düşünüyorsanız, ihtiyaçlarınıza en uygun bisikleti seçmek için ipuçlarımızı takip edin.

  • Bisikleti kullanacağınız yolun türü, alacağınız bisikletin özelliklerini direkt olarak etkiler. Her bisiklet, tüm zemin koşullarında kullanmaya uygun değildir. Farklı yol tiplerine göre, farklı bisikletler tasarlanmıştır. Örneğin dağ, cylo cross, yol, yarış ve hibrid gibi.
  • Yetişkin bisikletleri ortalama 100 kg. ağırlık isin tasarlanmıştır. Çocuk bisikletlerinde bu ağırlık ortalama 45 – 50 kilo civarındadır.

Yol bisikletleri

Tekerleklerin sürekli zemin temasında kaldığı, döşenmiş yollarda (asfalt)kullanılan bisikletlerdir. Yük ile beraber ya da arazide kullanılmaya uygun değildir.

Sürüş Bisikletleri

Tekerleklerin sürekli zemin temasında kaldığı, döşenmiş yollarda, çakıl döşenmiş yollarda ve düzgün patikalarda kullanıma uygundur. Arazide kullanmaya veya zıplamaya uygun değildir.

Cyclo cross Bisikletler

Tekerleklerin sürekli zemin temasında kaldığı, döşenmiş yollarda, çakıl döşenmiş yollarda ve düzgün patikalarda kullanıma uygundur. Sürüş, idman ve yarış için çalışmaya uygun modellerdir. Toprak ve çamurlu yüzeyler gibi çeşitli hava ve zemin koşullarda sürülebilir ancak, dağ bisikleti gibi kullanılmaya uygun değildir. Bu bisikletin sürücüleri, sürüş esnasında bir engel ile karşılattıklarında, bisikletten iner, bisikleti taşıyarak engelden geçer ve tekrar binerler.

Arazi/ Kros

Arka süspansiyonu bulunmayan tüm dağ bisikletleri bu kategoriye girer. Zayıf süspansiyonlu modeller de bu kategoriye dahildir. Yukarıdaki yol koşullarının tamamında, zorlu patika ve engebelerde, tekerlek ve zemin temasının anlık bir şekilde kesilebileceği alanlarda kullanıma uygundur. Zıplamaya uygun değildir. Yokuş yukarı daha hızlı çıkar, çeviktir. Ancak dağ bisikleti kadar sağlam değildir.

Dağ Bisikleti

Yukarıdaki yol koşullarının tamamında, engebeli arazi üzerinde kullanıma uygun, orta seviye süspansiyona sahip modellerdir. Bu özelliği işe geniş bir alanda kullanıma imkan verir. Ağır ve dayanıklı bisikletlerdir. Ancak, yokuş yukarı çıkmak zordur.

Gravity/ Freeride 

Uzun zıplamalar, zorlu arazi koşulları ve extrem sürüş teknikleri için uygundur. Dağ bisikletinden farklı olarak profesyonel kullanıcılara yöneliktir. Dağ bisikletinden çok daha ağır ve daha uzun süspanyion kabiliyetine sahiptir.

Dirt Jump

Yüksek hızda engebeli yüzeylerden atlama, zıplama gibi sert sürüşler için uygundur. Sürüş yeteneğinin ön plana çıktığı, parkularda ve rampalarda kullanıma uygun çevik modellerdir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir