Oto Koltuğu Alırken Nelere Dikkat Etmelidir?


Olası bir trafik kazasının olumsuz sonuçlarından korunmak için araç içerisinde alınması gereken temel tedbir emniyet kemerinin bağlanmasıdır. Özellikle araçların arka koltuklarında ihmal edilen bu durum, kişinin kaza anında oturduğu koltuktan fırlaması sonucunda hem kendinde hem de diğer yolcularda ciddi yaralanmalar meydana gelmesine ve ölümlere sebep olabilmektedir.

Trafik kazalarındaki ölüm ve yaralanmaların yaklaşık olarak %15’ini çocuklar oluşturmaktadır. Ancak araçtaki emniyet kemerleri, fiziksel özelliklerinden dolayı bebeklerin ve çocuklarının kullanımına uygun değildir. Bu yüzden, yasalarla da zorunlu hale getirildiği şekilde, bebeklerin ve 36 kilograma veya 135 santimetreye kadar olan çocukların oto koltukları ile seyahat etmeleri gerekmektedir.

Oto koltukları 3 kategoride üretilirler. Bunlar; 1 yaşına veya 13 kg’a kadar olan bebekler için ana kucağı şeklinde olanlar, 4 yaşına kadar veya 9-18 kg arasındaki çocuklar için koltuk şeklinde olanlar ve 4 yaş üzeri veya 15-36 kg arasında olan çocuklar için koltuk yükselticisi şeklinde olup çocuğun aracın emniyet kemerini kullanmasına olanak sağlayanlardır. Bu ürünlerin hepsinin aracın arka koltuğuna takılması gerekir. Arka koltuğa takılan bu ürünlerden ana kucağı şeklinde olanlar arkaya bakacak şekilde, oto koltuğu ve yükseltici şeklinde olanlar ise öne bakacak şekilde monte edilmelidirler. Bunun yanında aracın arka kapılarında hava yastığı bulunuyorsa, bu ürünlerin arka koltuğun ortasına yerleştirilmesi daha güvenli olur.

Ana kucağı şeklinde kullanılan ürünler, emniyet kemeri ile koltuğa sabitlenirken, oto koltukları ve yükselticilerin koltuğa sabitlenmesinde ise emniyet kemerinin yanı sıra ISOFIX (Uluslararası Standartlar Organizasyonu FIX) bağlantıları kullanılabilir. Bu ürünlerden emniyet kemeri ile sabitlenenler ürünlerin sabitlendikten sonra yerinden 2,5 cm’den daha fazla hareket etmemesine dikkat edilmelidir.

Oto Koltuğu Alırken Nelere Dikkat Etmelidir?

  • Oto koltukları bebeklerin yaşına, boyuna ve kilosuna uygun olmalıdır.
  • Oto koltuğu seçiminde bebeğin içinde rahat edeceği ürünler tercih edilmeli, çocuk oto koltuğuna oturtularak koltuğun yükseklik ve yatış pozisyonları denenmelidir.
  • Oto koltukları araçtaki koltuğa yerleştirilip, koltuğun araca uygunluğu denendikten sonra alınmalıdır.
  • Oto koltuğunda 3 noktalı emniyet kemeri yerine daha güvenli olan 5 noktalı emniyet kemeri bulunmasına dikkat edilmelidir.
  • Kullanım kolaylığı sağlaması açısından oto koltuğunun emniyet kemeri kilitleme mekanizmasının pratik açılıp kapanmasına dikkat edilmelidir.
  • Alınacak oto koltuğunun Avrupa Güvenlik Standardına (ECE sertifikası) uygun olmasına dikkat edilmelidir.
  • Kaza anında oluşacak darbenin etkisini azaltmak için oto koltuklarında darbe emici özel malzemelerin kullanılmış olmasına dikkat edilmelidir.
  • Oto koltuğunda çocuğu yandan gelebilecek darbelere karşı koruyacak yan korumaların bulunmasına, ayrıca baş ve boyun desteği sağlamak için özel önlemler alınmış olmasına dikkat edilmelidir.
  • Oto koltuğunun emniyet kemeri ile mi yoksa ISOFIX bağlantısı ile mi araca takıldığına dikkat edilmelidir. Araçta da bağlantısı varsa, mümkün olduğunca daha güvenli ve montajı daha kolay olan ISOFIX bağlantılı ürünler tercih edilmelidir.
  • Oto koltuğunda kullanılan kumaşın terletmeyen ve yıkanabilir özellikte olmasına dikkat edilmelidir.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir