Başka Araç Yardımıyla Aracınızın Aküsünü Şarj Etme


Farları açık unutursanız başınıza gelmesi en olağan şeylerden biri de aracınızın aküsünün boşalmasıdır. Jumpstart (takviye) yapmanız gerekir. Takviye yapmak, arabanızı motoru çalıştırmak için yeterli güce sahip olmak için başka birinin aracını kullanmanız gerekir.

İlk olarak, bir uyarı: Bu eylem çok tehlikeli olabilir. Doğru yapılmadığı takdirde ciddi yaralanma veya ölüm riski vardır. Doğru yapılmadığı takdirde arabaya da zarar verme riski vardır. Temel olarak, pil buharları son derece yanıcıdır ve nadiren de açık kıvılcımlara maruz kaldığında pilin patlamasına neden olabilir.

Adım 1) Önce çalışan bir araba ve işi tamamlamak için bir dizi jumper kablosuna ihtiyacınız olacak. Ayrıca bu eylemden önce mümkünse koruyucu gözlük ve eldiven kullanmayı unutmayın.

Adım 2) Her araçtaki aküyü bulun. Bu, bazı üreticilerin bataryayı bagajdaki zeminin altında veya koltukların altında olduğu gibi erişilmesi zor alanlarda olabileceğini göz önünde bulundurun. Araçta böyle bir durum söz konusuysa, kaputun altında, bataryanın şarj edilmesi amacıyla yerleştirilen uzaktan akü terminalleri bulunmalıdır. Bunları bulamıyorsanız, yardım için kullanım kılavuzuna bakın.

Adım 3) Kontağı her iki araçta da kapatın.

Uyarı: Bir sonraki adımları gerçekleştirirken dikkatli olun ve doğru akü uçlarını akünün doğru terminallerine bağladığınızdan emin olun. Bunun yapılmaması, aracın elektrik sisteminde patlamaya veya hasara neden olabilir.

Adım 4) Kırmızı pozitif kablonun bir ucunu iyi akünün pozitif (+) terminaline sabitleyin.

Adım 5) Pozitif kablonun diğer ucunu ölü akünün artı (+) terminaline kelepçeleyin.

Adım 6) Siyah negatif kabloyu iyi akünün negatif (-) terminaline sabitleyin.

Adım 7) Siyah negatif kablonun diğer ucunu, motorun veya otomobil gövdesinin boyanmamış metal parçaları gibi iyi bir toprak kaynağına sabitleyin.

Uyarı: Negatif kabloyu doğrudan akünün negatif terminaline bağlamayın. Bağlantı yapıldığında kıvılcım riski vardır; bu kıvılcım akünün yakınında olursa, patlamaya neden olabilir.

Adım 8) Ölü aküsü olan arabayı çalıştırın. Aracın sabit bir rölantiye gelmesine izin verin.

Adım 9) Araba çalıştırıldığında, motoru çalışır durumda bırakın. Bu, aracın şarj sisteminin aküyü yeniden şarj etmeye başlamasını sağlayacaktır. Bu noktada arabanız başlamazsa, gerçek nedenini teşhis etmek için bir tamirci çağırma zamanı.

Adım 10) Şimdi jumper kablolarını çıkartabilirsiniz. Kabloları, bağladığınız ters sırada çıkarmanızı öneririm.

Adım 11) Her iki aracın kaputunu kapatın ve tamamen kilitlendiğinden emin olun.


Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir