Az Yakıtla Çok Yol Nasıl Yapılır?


Günümüzde araba sahiplerinin birçoğunun şikayet ettiği durumların başında artan yakıt fiyatları gelmektedir. Bu yüzden de birçok insan araba alırken ilk olarak yakıt performansına bakmaktadır. Yani insanların birçoğu yakıt olarak kendi bütçelerini sarsmayacak arabaları tercih etmektedir. Fakat bunu düşünen insanların birçoğu daha az yakıt yakmak için nasıl araba kullanması gerektiğini bilmemektedir. Bunun sonucunda da beklenenden daha çok yakıt parası harcanmaktadır. Ancak unutulmaması gereken düzgün bir şekilde araba kullanmak ve arabanın bakımlarını düzenli olarak yaptırmak az yakıtla çok yol gitmenin en önemli yoludur.

Az yakıtla çok yol yapmak için neler yapılması gerekmektedir?

Yakıt
Yakıt
  • İlk olarak unutulmaması gereken aşırı hız yapmamaktadır. Elbette ki yavaş gitmek pek tercih edilmez fakat gereksiz yere hızlanmak arabanın daha fazla yakıt tüketmesine neden olacaktır. En önemli yakıt tasarrufu aşırı hız yapmamaktır.
  • Buna ek olarak arabanın hızına uygun devirlerde sürülmemesi de çok yakıt harcamaya neden olmaktadır. Bu da kişilerin cebine ekstradan masraf olarak geri dönmektedir.
  • Arabayı yokuş aşağı sürersek yakıttan tasarruf yapmak için hiçbir şekilde gaza basılmaması gerekmektedir. Buna ek olarak vitesi boşa almak ya da kontağı kapamak yapılan hataların başında gelmektedir.
  • Özellikle yaz aylarında yaygın olarak kullanılan klima arabaların yakıtını kullanarak çalışmaktadır. Bu yüzden de az yakıt ile çok yol yapmak isteyen kişilerin mümkün olduğunca klimayı az kullanması tavsiye edilmektedir.
  • Motor ve lastik bakımlarının düzenli olarak yapılması arabanın performasına olumlu etki yapacağı için yakıt tasarrufu yapılmasına yardımcı olmaktadır. Bu duruma dikkat edilmesi gerekmektedir.
  • Ayrıca unutulmaması gereken arabanın üzerinde bulunan fazla ağırlıklardan kurtulunması gerektiğidir. Böylelikle arabayı daha az yakıtla götürmek mümkün olacaktır. Bu durum hafife alınsa da önemli tasarrufların yapılmasına katkı sağlamaktadır.
  • Sürücülerin yakıt tasarrufu için ani kalkış ve frenlerden kaçınması gerekmektedir.
  • Son olarak aerodinamik mekanizmayı bozan şeylerin çıkarılması ve hava filtresinin bakımının düzenli olarak yapılması az yakıt ile çok yol yapılmasına yardımcı olan etkenler arasında yer almaktadır.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir