Araçta Yakıt Tasarrufu Nasıl Yapılır?


Araç kullanmak öyle bir tutkudur ki bunun hazzına varan birinin arabasından vazgeçmesi pek de görülen bir durum değildir. Sürücüler, araçlarını çok severler sevmesine ama elbette onların da şikâyetçi oldukları bazı konular vardır. Bunlardan biri de aracın fazla yakıt tüketmesidir.

Öncelikle sürücülerin kullandıkları araç yakıtlarından söz edelim. Benzin, LPG ve motorin kullanılan yakıtlardır. Ama LPG bunların arasında en çok tercih edilen yakıttır. Çünkü LPG’nin fiyatı daha uygundur ve benzinden ve motorinden alınan performansın neredeyse aynısını LPG’den de almak mümkündür. Bu nedenle LPG’nin tercih edilmesi de daha mantıklı bir seçim olacaktır.

Nasıl yakıt tasarrufu yapılır?

  • Aracın rölantide en fazla 5-6 saniye durması uygundur. Bu süre uzadığı takdirde araç daha fazla yakıt tüketecektir. Dolayısıyla trafiğe takılmış durumdaysanız ya da bir yerde bekliyorsanız aracın motorunu kapatmanız yakıt tasarrufu yapabilmeniz açısından iyi olacaktır.
  • Aracın belirli periyotlarla bakıma götürülmesi gerekmektedir. Aracın bakımları düzenli olarak yapılması değişmesi ya da temizlenmesi gereken parçaların kullanılmaya devam edilmesi fazla yakıt tüketilmesine neden olacaktır.
  • Aracın vitesinin yüksek ayarda tutulması yakıt tasarrufu açısından doğru olacaktır. Eğer aracın vitesi yüksekteyse ve araç yavaş bir şekilde yol alıyorsa daha az yakıt yakmak mümkündür.
  • Çok hızlı araç kullanmak da tahmin edeceğiniz üzere normalin üstünde yakıt tüketilmesine sebebiyet verecektir. Bu nedenle gereğinden fazla hız yapmamaya dikkat etmeniz iyi bir tercih olacaktır.
  • Aracın çok fazla dur-kalk yapması da çok fazla yakıt tüketilmesine neden olmaktadır. Bu durumun önüne geçmek için trafiğin çok yoğun olduğu yolları kullanmak yerine daha tenha yolları tercih etmeniz az yakıt tüketmeniz açısından uygun olacaktır.
  • Aracın hava filtrelerinin tıkanması ya da eskimesi, aşınması durumunda da fazla yakıt tüketmek kaçınılmaz olacaktır. Bu nedenle hava filtrelerinin de belli aralıklarla kontrol ettirilmesi gerekmektedir.
  • Aracın pencerelerinin açık tutulması da araçta fazla yakıt tüketimi yapılmasına neden olacaktır. Bu nedenle araçta yakıt tasarrufu yapabilmek için aracın camlarını açmamak ve gerekirse aracın havalandırmasını kullanmak daha yerinde bir seçim olacaktır.

Bahsedilen hususlara dikkat edildiği takdirde araçta yakıt tasarrufu yapılması kolaylaşacak ve fazla yakıt tüketiminin önüne geçilmesi mümkün olacaktır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir