Araçlarda Uzun Yol Bakımı


Özel araçla yolculuk yapmak kimileri için büyük bir zevktir. Kimileri içinse mecburiyettir. En azından yoğun iş hayatından sıyrılıp farklı yerlere gitmek, farklı bir şeyler yapmak iyi gelir çoğu insana.  Fakat araçlarını uzun yola hazırlamayan bazı kişiler için eziyete dönüşebilir yolculuk. Bu nedenle yolda kötü sürprizler yaşamamak için aracın uzun yol için hazır hale getirilmesi gerekir. Uzun yola çıkmadan önce alınması gereken önlemler:

Lastik Bakımı: Lastikler aracın yere basan ayaklarıdır. Bakımı yapılmayan lastikler yakıt tüketimini arttırabilir, aracı sağa veya sola çekip yolculuğu yorucu hale getirebilir, ciddi kazalara sebep olabilir. Bu nedenle lastiklerin hava basıncı kontrol edilmeli, mevsime uygun lastik takılmalı, aşınmış lastikler değiştirilmelidir.

Klima Bakımı: Yolculuğun kabusa dönüşmemesi için klima sıcak ve soğuk zamanlarda en çok kullanılan donanımdır. Bu nedenle klima bakımının unutulmaması gerekir.

Fren Bakımı: Frenlerin hidrolik sıvısı kontrol ettirilip, herhangi bir sızıntı olup olmadığına bakılarak yolculuk daha güvenli bir hale getirilmelidir.

Elektrik Sistemi Bakımı: Elektrik aksamı en fazla aydınlatma sistemini etkiler. Aydınlatma sistemindeki herhangi bir sorun yolculuk esnasında can sıkabilir. Bu nedenle elektrik aksamı, aydınlatmalar, silecekler ve cam suyu kontrol edilmelidir.

Buji Bakımı: bujilerde oluşan bir sorun yakıt tüketimini arttırabilir. Bu nedenle buji bakımı önemlidir.

Motor Yağı Bakımı: Motor yağının istenilen seviyede olması yolculuk sırasında araçtan en üst seviyede verim alınmasını sağlar ve aracın büyük masraflar çıkarmasını önler.

Filtre Bakımı: Araçtan en iyi performansı almak ve yakıt tasarrufu yapmak için hava filtrelerinin temizlenmesi gereklidir.

Kayış Bakımı: Kayışların eski ve bakımsız olması yolda can sıkacak durumlara sebebiyet verebilir. Bu tür olumsuzluklar yaşamamak için kayışların bakımının yapılması önemli bir ayrıntıdır.

Su – Yağ – Yakıt Kaçağı Kontrolü: yolculuk esnasında olumsuzluklar yaşamamak için araçta herhangi bir sıvı kaçağı olup olmadığı kontrol edilmelidir. Bu, aracın altına eğilip bakılarak da yapılabilir. Şüpheli bir durum varsa gerekli önlemler alınmalıdır.

Rot Bakımı: Aracın rot ayarlarının düzgün olmaması yolculuğu yorucu hale getirir ve sürüş keyfini çileye dönüştürür. Keyifli bir yolculuk için rot ayarları mutlaka yapılmalıdır.

İyi yolculuklar.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir