Araçlarda Motor Nasıl Açılır?


Aracın çalışmasında ve yürümesinden en büyük görevlerden biri motora düşüyor. Motorun boyutu ve kalitesine göre aracın hızı, yol tutuşu ve çekişi değişebilir.

Yeni araçlarda motordan verim almak için motorun açılması gerektiğini sık sık duyarız. Motor açma, aslında aracı, her viteste son limite kadar zorlayıp, maximum gücünü kullanmasını sağlamaktır. Motor açma işlemini gerçekleştirirken dikkat edilmesi gereken noktalar vadır. Yanlış yapılan işlemler, aracın zarar görmesine neden olur.

Rodaj Süresinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Genel olarak benzinli motorlarda 1000 km, dizel motorlarda 1500 km’den sonra vitesler ve hızlanmalar, motorun müsaade edilen en son devre kadar yavaş yavaş zorlamadan çıkarılmalıdır. Motor veriminin benzinli motorlarda yaklaşık 3000 km, dizel motorlarda 5000 km’den sonra en yüksek düzeye geldiği servisler ve uzmanlar tarafından söylenir.

Sıfır kilometre bir aracı ilk kullanımlarda kesinlikle zorlamamak gerekir. Aracı normal devirlerinde sürmek her zaman en iyisidir. Yol yapmamış bir aracın öncelikle yol yapmaya hazırlanması gerekir. Aracı normal tempoda yani 3000 devir civarında sürmek gerekir. 2000’in altı aracı boğarken 4000’in üstü de fena halde zorlar.

Aracı bir müddet kullandıktan sonra (servislerin yaptığı önerilere göre 1000 kilometreyi geçince) motor açma işlemi yapılabilir. Bu aşamada, aracı her viteste motor devrinin sonuna kadar zorlamak gerekir. Ancak motor açarken de bu işlemi fazla yapmak motora zarar verir. O yüzden her viteste yapılacak kısa süreli zorlamalar yeterli olacaktır. Devir saatinden kontrol etmek suretiyle, aracı yapabildiği en yüksek devire çıkararak her viteste zorlamak, motorun açılmasını ve araçtan daha sonraki zamanlarda yüksek verim alınmasını sağlar.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Motoru yüksek devirde çalıştırarak zorlamaktan,
  • Ani ve çabuk kalkışlardan,
  • Vites küçülterek ani hızlanmadan,
  • Ani frenlerden,
  • Uzun süreli yüksek devirde kullanmaktan,
  • Römorkla veya kaldırabileceğinden fazla yükle sürüşten kaçınılmalıdır.

Açtıktan sonra normal tempoya geri dönüş

Motor açma işleminden sonra aracın veriminin arttığını hissederiz. Sonraki sürüşlerde 3000 devir korunursa araç sağlığı açısından iyi olur. Aksi halde düşük devir de yüksek devir de belirli bir süreden sonra araca ciddi zararlar verir. Mekanik aksama verilen zararların yanı sıra, devrin tutturulmaması yakıt konusunda da sıkıntı yaratır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir