Araçlarda Klima Bakımının Önemi


Klima, araçlarımızda daha sıklıkla yazın ve kışın kullanılan önemli parçadır. Kışın, camlarda oluşan buğulanmanın yok edilmesi, yazın ise araç içinde oluşan sıcaklığın giderilmesi ve aracın iç sisteminin soğutulması nedeniyle klimamızı devreye sokarız.

Doğru kullanıldığında klima, sürücü ve yolcuların konforunu sağlayan ve aracı koruyup ömrünü uzatan bir parçadır. Ancak gerekli bakım ve hijyen koşulları sağlanmadığında, hem insana hem araca ciddi zararlar verebilir.

Klimalar, tam otomatik ve yarı otomatik olmak üzere ikiye ayrılır. Tam otomatik sistemde sürücü yalnızca klimayı çalıştır ve derecesini ayarlar. Yarı otomatikte ise fan ayarını sürücü yapar.

Klimamızın kontrolünü yaparken kompresörün devreye girip girmediğini kontrol etmek gerekir. Bunun için kompresör kumanda düğmesinin, bir diğer ismiyle kontrol panelinde görülen A/C düğmesinin devreye girmesini sağlamak gerekir. Eğer kompresör devreye giriyorsa klima gazı yeterli demektir. Bu işlemin dışında klimamızı açtığımızda elimizle havalandırma kanallarından soğuk yada sıcak hava akımını kontrol etmemiz gerekir.  Havalandırma kanallarından yeterli miktarda soğuk, sıcak hava gelmiyorsa aracın klima gazı yetersizdir. Bu şekilde kullanılmaya devam edilirse ciddi masraflara ve belli süre sonra kompresörün bozulmasına sebep olur. Ayrıca klima açıkken aracın içinde bir koku oluşuyorsa klima bakımının geldiğini anlayabilirsiniz.

Bu nedenle düzenli olarak servise giderek klima gazının kontrolünün yaptırılması gerekir. Klima gazı kullanımında ozon tabakasına zarar vermeyen gazlar tercih edilmelidir.

Aracın klima sisteminde bulunan ve dış etkilerden dolayı oluşan bakteri, koku, kir ve tozu tutan bir diğer önemli parça da polen filtresidir.  Filtre içinde bulunan aktif karbon, tozların tutulmasını bakterilerin zararını önlemektedir. Polen filtresi, karanlık ve kapalı ortamda bulunduğundan mantar, küf ve bakteri oluşumuna davetiye çıkarır. Bu nedenle temizliğinin, değişiminin düzenli yapılması gerekir. Polen filtresinin, normal şartlarda her 20 bin kilometrede bir değişmesi gerekir. Ama ülkemizde ki yol şartları göze alındığında bu süreç daha erkende olabilmektedir. Bunun dışında, filtre ve klima kanallarının düzenli olarak anti bakteriyel ürünlerle temizlenmesi gerekir.

Klima arızaları masraflıdır. Bu nedenle mevsim geçişlerinde klima gazı ve filtresini düzenli kontrol etmeli, konforlu ve sağlıklı bir yolculuk için tedbirlerimizi almalıyız.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir