Araçlarda Kış Bakımı


Kışlık bakımı yapılmayan araçlar performans açısından düşer, yakıt sarfiyatı artar, ayrıca ekstra çıkacak masraflar da sürpriz olmaz. Başka bir deyişle insanlar 200-300 lira masraftan kaçarken bazen 4-5 bin lirayı bulan faturalarla karşılaşabilir. Hava sıcaklığı 7 derecenin altına düştüğünde mutlak suretle kış lastiklerine geçilmesi gerekir. Bu sıcaklık aynı zamanda kışın geldiğininde habercisidir. Peki ya aracınız kış için uygun mu ?

Türkiye mevsim şartlarına göre, en geç kasım ayında kışlık lastiklere geçiş yapmak gerekiyor. Nisan ayında ise yazlık lastiklere geçilmesi tavsiye ediliyor. Ülkemizde en yanlış bilinen durumlardan biri ise kışlık lastiğin kullanımı. İnsanlar kışlık lastiklerin sadece kar ve buzda gerekli olduğunu düşünüyor. Halbuki hava sıcaklığının 7 dereceye düşmesi kışlık lastiklere geçilmesi için doğru zaman. Bunun sebebi bu derece ve altındaki sıcaklıklarda lastikler sertleşip özelliklerini kaybetmeye başlıyor. Fren mesafelesi uzuyor. Bu da aracın yol tutuşuna negatif etki ediyor. Kışlık lastikle bir binek araç ortalama 50 bin kilometre yapılabilir. Kışlık lastik hiç kullanılmasa dahi 4 yılda bir değiştirilmeli. Zira 4 yılı geçmiş bir lastik özelliklerini yitirmiştir.

Araç Kış Bakımı – Otomobil Kış Bakımı Nasıl Yapılır?

Kış Lastiği
  • Antifrizin kontrol edilmesi gerekir. Bu kontrolle aracın sabah geç çalışması önlenir, motorun performansı artar ve yakıt tüketimi azalır.
  • Lastik derinliklerinin ve lastiklerdeki havaların kontrolü yapılmalı. Unutulmamalı, lastiklerin üzerinde gidiyoruz. Bu kontrolü kaygan ve buzlu yolda aracın kontrolünü kolayştırır.
  • Cam suyu ve silecek lastiklerinin aşınma kontrolü yapılmalı. En ummadığınız zamanda cam suyuna ihtiyaç duyarsınız. Bu işlem düzgün bir yol görüşü sağlar.
  • Akünün şarj durumu kontrol edilmeli. Aracınızın aküsü olmazsa olmazlardandır.
  • Fren tertibatları ve debriyaj balatalarının testi yapılmalı. Hayati önemi olan bu test uzmanlar tarafından titizlikle yapılmalı.
  • Ampüllerin ve aydınlatma sistemine bakılmalı.Bu bakım kolaylıkla görebilmemizi ve görünürlüğümüzün artmasını sağlar.
  • Araçta bulundurulması zorunlu malzemelerin (çekme halatı, 1 çift patinaj zinciri, aracın hareketini engelleyecek tekerlek takozu, İlkyardım seti, stepne, kriko ve bijon anahtarı) kontrol edilmeli. Bazen bu malzemeler sizin dışınızda birine de lazım olabilir.
  • Mutlaka trafik ve kasko sigortaları kontrol edilmeli. Süresi dolmuş sigortaların yenilenmesi gerekir. Araç muayene süresi dolmuşsa, hemen bu muayenin yapılması gereklidir.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir