Aracınızın Az Yakıtla Çok Yol Yapmasını Sağlamak


Günümüzde araba sahiplerinin birçoğunun şikayet ettiği durumların başında artan yakıt fiyatları gelmektedir. Bu yüzden de birçok insan araba alırken ilk olarak yakıt performansına bakmaktadır. Yani insanların birçoğu yakıt olarak kendi bütçelerini sarsmayacak arabaları tercih etmektedir. Fakat bunu düşünen insanların birçoğu daha az yakıt yakmak için nasıl araba kullanması gerektiğini bilmemektedir. Bunun sonucunda da beklenenden daha çok yakıt parası harcanmaktadır. Ancak unutulmaması gereken düzgün bir şekilde araba kullanmak ve arabanın bakımlarını düzenli olarak yaptırmak az yakıtla çok yol gitmenin en önemli yoludur.

Oysa istediğiniz yakıt tasarrufu için yapmamız gerekenlerin büyük bir kısmı bellidir. Eğer bu yazımızda anlatacağımız önemli noktalara dikkat edebilirseniz aracınızın en az yakıtla en çok yolu yapmasını sağlayabilir, hem ekonomik hem de güvenli bir sürüş gerçekleştirebilirsiniz.

Arabanın Daha Az Yakması için Nasıl Sürmeli?

Ekonomik sürüşün mantığını kavrayan sürücüyü bindirdiğimiz bir araçla tam depoyla 380 Km yol yaparken aynı araca acemi ve yakıt tasarrufu mantığından uzak bir sürücüyü bindirdiğimizde 220 Km yol yapışının dramını izleyebiliriz. Çünkü ister inanın ister inanmayın fakat arabanızın daha az yakmasındaki en önemli etken daima siz ve sürüşünüzde yapmış olduğunuz hareketler olacaktır.

Az yakıtla çok yol yapmak için neler yapılması gerekmektedir? (Kısa Kısa)

 • İlk olarak unutulmaması gereken aşırı hız yapmamaktadır. Elbette ki yavaş gitmek pek tercih edilmez fakat gereksiz yere hızlanmak arabanın daha fazla yakıt tüketmesine neden olacaktır. En önemli yakıt tasarrufu aşırı hız yapmamaktır.
 • Buna ek olarak arabanın hızına uygun devirlerde sürülmemesi de çok yakıt harcamaya neden olmaktadır. Bu da kişilerin cebine ekstradan masraf olarak geri dönmektedir.
 • Arabayı yokuş aşağı sürersek yakıttan tasarruf yapmak için hiçbir şekilde gaza basılmaması gerekmektedir. Buna ek olarak vitesi boşa almak ya da kontağı kapamak yapılan hataların başında gelmektedir.
 • Özellikle yaz aylarında yaygın olarak kullanılan klima arabaların yakıtını kullanarak çalışmaktadır. Bu yüzden de az yakıt ile çok yol yapmak isteyen kişilerin mümkün olduğunca klimayı az kullanması tavsiye edilmektedir.
 • Motor ve lastik bakımlarının düzenli olarak yapılması arabanın performasına olumlu etki yapacağı için yakıt tasarrufu yapılmasına yardımcı olmaktadır. Bu duruma dikkat edilmesi gerekmektedir.
 • Ayrıca unutulmaması gereken arabanın üzerinde bulunan fazla ağırlıklardan kurtulunması gerektiğidir. Böylelikle arabayı daha az yakıtla götürmek mümkün olacaktır. Bu durum hafife alınsa da önemli tasarrufların yapılmasına katkı sağlamaktadır.
 • Sürücülerin yakıt tasarrufu için ani kalkış ve frenlerden kaçınması gerekmektedir.

Sürat Pahalıdır

Yakıt
Yakıt

Size istediği kadar aksini söylesinler fakat her araçta sürat pahalıdır. “Araba alacak paraya sahipsem, sürat yapacak parayı da feda etmeliyim.” gibi eski nesil mantıklar artık geride kaldı. Şöyle düşünün; sürekli her yere yavaş ve arabanızla gitmek mi yoksa arabanız çok yaktığı için onu garajda bırakıp minibüsle gitmek mi daha çekicidir? Sanırım cevap ortada.

 • 90 Km ve 100 Km hız arasında büyük bir fark yoktur fakat 120 km ile 90 km arasındaki yakıt farkı %20 ile %30 derecesinde oynar. Yani uzun yolda veya şehir içerisinde kendinizi 100 Km sabit sürate adadığınız anda otomatik olarak her depoda %20 ile %30’a kadar varan yakıt avantajı elde edebileceksiniz. Üstelik yavaş gittiğiniz için fren mesafeniz yerinde olacak ve güvenli bir yolculuk size kapılarını açacaktır.
 • Hızınızın sabit olması gerekir. Sürekli hızlanmak veya yavaşlamak yakıt tüketimini arttıran en olumsuz davranışların arasında yer alır. Pistte değil, trafiktesiniz.
 • Vites geçiş aralıklarınız devirli olmalı ve doğru viteste seyir etmelisiniz. Aracınız için en ideal ve ekonomik devir aralığı için aracınızın kullanma kılavuzunu torpidodan çıkartıp bakabilirisniz hem böylece kullanma kılavuzunun içerisindeki kelebeği de özgür bırakabilirsiniz.

Çok Fazla Hareket Etmeyin

Yakıt
Yakıt

Hareketlerinizi olabildiğince yumuşatmanız ve agresif bir sürüş yerine daha soft hareketlere sahip narin bir sürüş yakıt ekonomisinin anahtarlarından en önemlisidir. Eğer bir sağ şerit bir sol şerit gezmeye başlıyorsanız muhtemelen aracınızın sürati de değişkenlik gösterecek ve sonuç olarak aracınız daha çok tüketim gerçekleştirecektir.

Aracınızı hafifçe kullanın ve doğru yerde doğru hamleleri yapmayı öğrenin;

 • Vitesi yalnızca durduğunuz zamanlarda boşa atın. Vitesi boşa atmak yakıt tasarrufu sağlamaz. Kamyoncu mantığı artık ne yazık ki işe yaramıyor.
 • Yokuş aşağı inerken gaz pedalınızdan ayağınızı çekin ve gazı yokuşun kontrollu şekilde vermesini sağlayın.
 • Kırmızı ışığın bol olduğu bölgelerde daha yavaş hareket edin, zaten bekleyeceksiniz en azından düşük süratle yakıtınızı amorti edin.
 • Yokuş yukarı çıkarken düz yolda olduğu gibi sabit bir sürat dengesi yakalamaya uğraşmayın. Yükselen sürat ile kontrollü şekilde çıkın.
 • Yeşil ışık yandığında arkanızdakilerin size korna basmak zorunda kalmayacağı bir süratte kalkış yapmanız kafiidir. Sokak yarışlarındaki gibi hızla kalkıp başı çekmeniz finish çizgisine geldiğinizde çok yakan taraf olmanıza yardımcı olacaktır.

Aracınızın çok Yakmasına Neden olabilecek EtmenlerAraba

 • Aracınızın motor bakımlarını aksatmayın. Yakıt sisteminden tutun da soğutma sistemine kadar aracınızın motor aksamının kusursuz olması size kusursuz yakıt tüketimini sunacaktır.
 • Aracınızın lastik basıncının doğru değerlere sahip olmamasının yakı tüketimini arttırdığına ve performans düşüşüne neden olduğuna değinmiştik o halde sık aralıklarla aracınızın lastik basıncını kontrol etmeyi unutmayın.
 • Lastiklerinizin kullanım ömrünün bitmiş olması ve gereğinden fazla aşınmış olması yakıt tüketimini arttıran önemli bir etkendir. Üstelik kabak lastiklerle gezmek sizi her kat ettiğiniz metrede büyük dedelerinize bir adım daha yaklaştırır.
 • Aracınızdaki gereksiz ağırlıkları atın. Daha ağır araçlar daha çok yakıt tüketimine neden olur.
 • Aracınızın camlarını açmak yerine klimayı kullanın. Klima camlarınız açıkken aracınızın tüketeceğinden çok daha az yakıt tüketecektir.

Yakıt tasarrufu konusunda atladığımız bir şeyler mi olduğunu düşünüyorsunuz? Tamam o halde yorum kutusunu kullanarak bize yeni bilgiler sunabilirsiniz.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir