Araç Neden Çekilir?


Büyük şehirlerdeki trafik problemi yüzünden yılda binlerce araç çekici tarafından Trafik Otoparkı’na çekilmektedir. Aracı çekilen bir kişi aracını alabilmek için belli ücretler öder. Bu ceza, çekici ve otopark barınma ücretidir. Bu ücretleri ödemeyip arabanızdan ayrı kalmak istemiyorsanız trafik park kurallarına uymalısınız.

Araç çekilmesi nedenlerinin başında yanlış yere park etmek gelmektedir. Bu en fazla karşılaşılan sorunlardandır. Şehirlerdeki cadde, sokak, bulvar, kaldırım kenarlarının bazılarına park yasağı bazılarına ise yasak konulmamıştır. Park yasağı bulunan yerler genellikle işlek caddeler ve güzergahlardadır. Bunun yanında ana caddeleri ara sokaklara bağlayan yerlerde de park yasağı uygulaması uygulanmaktadır. Park yasağı olan yerlerde park yapılmaz yazısı, levhası ve uyarısı bulunur. Bunun için bu alanlarda işaretlere dikkat edilmelidir. Bu alanlara park ederseniz aracınız çekici tarafından çekilerek Trafik Otoparkı’na götürülecektir. Ayrıca park yapılabilir dahi olsa ikinci üçüncü şerite park edip araç geçişlerini engellemekte çekilme nedenidir. Ana cadde üzerinde kısa bir işiniz varsa dörtlüleri yakıp varsa trafik polisini bilgilendirip park etmeniz gerekir. Araç çekilmeleri yalnızca yol kenarlarında gerçekleşmemektedir.

Şehrin belirli bölümlerinde de araç çekimi yapılabilmektedir. Özellikle Ankara başta olmak üzere siyasilerin konvoy yollarında yanlış park edilmiş, sahibine ulaşılamayan araçlar çekilebilmektedir. Bunun için alabileceğiniz önlemlerden birisi ise ön camınızda görünebilecek bir iletişim numarasını aracınıza bırakmaktır. Park olanaklarının sınırlı olduğu yerlerde apartman ismi ve numarası da yazılabilmektedir. Bu acil durumlarda aracınızı bulunduğu yerden çekmek isteyen kişinin sizinle iletişime geçmesini sağlar.

Park yasağı bazı park yerlerinde de uygulanmaktadır. Özel park alanına sahip engelli aracı, bisiklet parkı, kapı ve otopark girişlerine de park yapılmamalıdır. Park alanı sıkıntısı yaşıyorsanız ücretli otopark veya yol kenarlarını kullanabilirsiniz. Yaşanan güvenlik sıkıntılarından dolayı belediyeler yol kenarları için belirli bir park ücreti belirlemiş ve bu yetkili kişiler tarafından alınmaktadır. Park yapmaya uygun olduğundan emin olduğunuz alanlara, trafik kurallarını ihlal etmeyecek şekilde park yapabilirsiniz.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir