Araç Kaplama Nasıl Yapılır?


Aracın boyasını güneş ışınlarından ve çizilmelerden korumak için tercih edillen araç kaplama işlemleri profesyoneller tarafından yapılmalıdır. Yardım alınmadığı taktirde yapılan kaplamada hava kabarcıkları oluşabilir ve kaplama kısa sürede kalkabilir.

Araba kaplama işlemine ilk olarak arabanın üstünden başlanmalıdır ve aşağıya doğru yapıştırarak devam edilmelidir. Bu işlem folyoyu esnetmeden yapılmalıdır yoksa yapıştırılan iki ayrı parça birbirini tutmayabilir. Arabanın komple yapıştırma işlemi tamamlandıktan sonra “one way vision” isimli delikli malzeme yapıştırılmalıdır. Bu malzeme dışarıdan içerinin görünmesine engel olur. Fakat içeriden dışarının arada herhangi bir malzeme yokmuş gibi görünmesini sağlar.

Kaplama işlemine başlamadan önce kaplatılacak araba kesinlikle temiz olmalıdır. Kaplama işleminden 1 gün önce araba tamamen temizlenip, kurumak üzere kapalı bir garajda bekletilmelidir. Bazı firmalar kaplama işleminden bir kaç saat önce yıkamaya alıp, yazın sıcağında arabayı kurutmaya bırakmaktadır. Bu yapılabilecek hataların başında gelir. Bu durum fitillerin ve kaplanmış folyonun içine su kaçmasına sebep olur. İçeri kaçan su güneşin de etkisiyle buharlaşır ve buharın etkisiyle folyonun kalkmasına sebep olur. Bu yüzden araç, kaplama işlemine alınmadan önce sudan ve tozdan korunmalı, yıkamanın ardından 1 gün süreyle kapalı bir garajda bekletilmelidir.

Kaplama işleminin yapılacağı aracın üzerinin temiz olması şarttır. Kaplamada kullanılacak olan folyonun üzerindeki mürekkebin tamamen kuruması ve oluşan kabarcıkların iğne ucu ile patlatılması gerekmektedir. Kaplama işlemi bittikten sonra araç alkolle temizlenmeli ve fön ile üzerinden geçilmesi gerekmektedir.

Araç kaplama sadece gösteriş amaçlı değil aynı zamanda reklam amaçlı olarak da kullanılmaktadır. Televizyon, radyo, gazete v.b yerlere iş yerinizin reklamını vermek yerine sürekli trafikte olan bir aracı kaplatıp, reklam işini çok daha ucuza halledebiliriz. Reklam için bu yöntemi kullanmak için bazı yasal izinler alınması gerekmektedir. Araç kaplama işlemi öncelikle bilgisayar ortamında tasarlanmalıdır. Aracın üstünde kullanılacak olan logoyu, şirketin veya şahsın iletişim bilgileri varsa ürün resimleri araç kaplama işinde profesyonel olan bir firmaya bilgisayar ortamında tasarlattırılması gerekmektedir. A4 üzerine renkli çıktı alıp belediyeye reklam vergisi yatırılmalıdır. Bu vergi bir yıllıktır ve her sene tekrar ödenmesi gerekmektedir. Ödenecek olan vergi kaplatılacak reklamın metrekaresiyle eşit tutardadır. Renkli çıktıyı bir muayene istasyonuna götürüp yetkili birilerine yasaya uygun olup olmadığının sorulması ileride problem yaşamamak için en sağlıklı yöntemdir. Çünkü görevli memur bu kaplamanın yasaya uygun olmadığını belirttiği taktirde yapılan kaplamanın uygun olunmayan bölümlerinin çıkartılması anlamına gelir. Bu da ortaya kötü bir görüntü çıkmasına sebep olur ve hem zaman hem maddiyat kaybına neden olur.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir