Araç Hasar Sorgulama Nasıl Yapılır?


Hepimiz ilk etapta alacağımız aracın ilk sahibi olmak isteriz. Yani sıfır araç almak isteriz ama bazen maddiyatımız buna müsaade etmeyebiliyor. Bu durumda ise ister istemez ikinci ele yöneliyoruz. İkinci el piyasası oldukça geniş bir piyasa. Önümüzdeki yüzlerce hatta binlerce seçenekten kendimize ve bütçemize uygun otomobili bulmak pek de kolay olmuyor. Uzunca bir araştırma evresinin ardından tam da aradığımız özellikte bir otomobil bulmuşken asıl işin o anda başladığını fark ederiz.  Zira almak istediğimiz aracın halk arasındaki tabiriyle “temiz olmasını” isteriz.

Otomotiv alanında birçok dolandırıcılık olayı gerçekleşiyor. Bunlardan en çok karşılaşılanı aracın kilometre bilgisiyle oynanması. Kilometre saatindeki ufak bir oynamayla aracın kilometresi istenilen orana indirilebiliyor. Bunun önüne geçebilmek için mutlaka düzgün servis bakımları yapılmış ve servis kayıtlarına ulaşılabilinen araçları tercih etmek doğru olacaktır. En çok rastlanılan diğer dolandırıcılık şekli ise hasarlı araçların yani kazaya karışmış veya pert kaydı olan araçların hasarsızmış gibi lanse edilerek satışının yapılması. Burada da bu tuzağa düşmemek için iki yol çıkıyor karşımıza. Ya aracı alıp en yakın servise veya varsa güvendiğimiz bir otomobil ustasına götürerek muayene ettirmek ya da hemen cep telefonumuzu elimize alıp aracın plaka bilgisinden hasar sorgulama yaptırmak.

Gelelim bu hasar sorgulama işinin nasıl yapıldığına. Bu hizmetten yaralanabilmek için hangi operatörü kullanıyor olursanız olun araç plakasını yazarak 5664’e gönderiyoruz. Ancak bu işlemi araç plaka bilgisi yerine şasi numarasını girerek de yapabiliyoruz. HASAR yazıp bir boşluk bırakarak araç şasi nosunu giriyoruz ve gönder dedikten sonra varsa aracın hasar kaydı cep telefonumuza geliyor. Bu yöntemle dilersek kaza tespit tutanak bilgisi, kasko ya da trafik sigortası bilgilerini de sorgulayabiliyoruz. Kaza tespit tutanağı sorgulamak için KTT yazıp bir boşluk bırakarak aracın plakasını giriyoruz. Kasko veya trafik sigortası sorgulamaları için de TRAFİK veya KASKO yazıp bir boşluk bırakarak araç plakasını yazmamız yeterli. Elbette bu işlemlerin bir ücreti var. Her bir sorgulama çeşidi için sizden 4 TL SMS ücreti alınacağını belirtelim.

Ayrıca önemli bir uyarı daha. Bu sistemdeki bilgiler Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nde 2003 yılından bu yana olan araç durum bilgilerini içermekte. Hasar bilgileri içerisinde bir defaya mahsus cam değişim bilgileri veya kaskoyu/sigortayı bozmayan “mini onarım hizmeti” ile giderilmiş hasar bilgileri yer almıyor. Tutanak sorgulama hizmetinde ise sürücülerin kendi aralarında düzenledikleri tutanak bilgilerini içeriyor. Yani polis veya jandarma tarafından tutulan tutanak bilgileri bu hizmet kapsamında yer almıyor. Ayrıca Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi kesinlikle bu verilere göre yapılacak ticari işlemlerde sorumluluk kabul etmiyor.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir