Araç Gösterge Panelindeki İşaretler


Teknoloji ilerledikçe araçların kendi kendini kontrol etmesi de kolaylaşıyor ve bu kontroller sürücülere gösterge panelinde işaret olarak bildiriliyor. Araçlarda donanım arttıkça gösterge panellerindeki işaretler de artmakta ve bu işaretler giderek daha karmaşık bir dil oluşturmaktadır. Bu işaretlerin anlamlarını bilmek sürücülere araçlarının dilinden anlamak gibi bir kolaylık sağlayacaktır. Nedir bu işaretler ve anlamları nelerdir, şöyle bir göz atalım.

Motor Yağ Basıncı Lambası

Motor yağı lambası kontak açıldığında yanar ve 5 saniye içinde tekrar söner. Eğer bu lamba sürekli yanıyorsa yağ basıncı seviyenin altına düşmüş demektir ve araca yağ takviyesi yapılmalıdır. Eğer bu lamba hareket halindeyken yandıysa aracı derhal güvenli bir yere çekip motoru durdurmak gerekir. Eğeraraca yağ takviyesi yaptığınız halde bu işaret yanmaya devam ediyorsa hemen bir uzman çağrılmalıdır.

Akü Şarj uyarı Lambası

Bu lamba da motor yağı lambası gibi kontağı çevirince yanar ve 5 saniye içinde söner. Eğer sönmüyorsa akü şarj olmuyor demektir. Akü şarj olmadığı için araç çalışmayacaktır.

Fren Sistemi Lambası

Bu lamba el freni çekilince yanar, el freni indirilince söner. El freni indirilince bu lamba yanmaya devam ediyorsa el freni hidroliği seviyenin altına inmiş demektir ve araca hidrolik eklemek gereklidir. Hidrolik kullanma kılavuzuna bakılarak bir defada max yazan seviyeye kadar doldurulmalıdır.

Mazot Parçacık Filtresi Lambası

Mazot parçacık filtresinin görevi egsozdaki kurumları filtrelemektir ve bu filtrenin kirliliği belirli seviyeye ulaşınca filtrenin temizlenmesi gerekir.

Motor Uyarı Lambası

Bu lamba kontak açılınca yanar ve araç çalıştıktan kısa bir süre sonra söner. Eğer araç çalıştıktan sonra lamba sönmezse motor ile ilgili bir sıkıntı vardır ve araç bir ustaya gösterilmelidir. Eğer bu lamba araç çalışırken yanarsa motor yönetim sistemi ile ilgili bir sıkıntı söz konusudur. Kısa süre içinde bakılması gerekir.  Eğer seyir halindeyken bu lamba yanarsa lamba sürekli yanana kadar hızınızı düşürün yüksek devir yapmayın ve kısa zaman içinde güvenli bir yere çekip aracınızı kontrol ettirin.

ABS Lambası

Eğer sürüş sırasında bu lamba yanarsa işlevsel bir bozukluk vardır ve en kısa sürede servise gösterilmelidir. Abs’siz kullanmak bazı araçlarda sıkıntı çıkarmazken bazı araçlarda çok tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Eğer bu lamba fren lambası ile birlikte yanarsa aracınızı hemen kontrollü bir şekilde, fren pedalına sert davranmadan, hızı yavaş yavaş düşürerek durdurun ve aracı bir ustaya gösterin.

Hava yastığı ve emniyet kemeri sistemi uyarı lambası

Eğer bu ışık sürüş esnasında yanıp sönüyor veya sürekli yanıyorsa hava yastığı sisteminizde arıza olduğunu belli eder ve hava yastığını kapatır. Kaza durumunda ise hava yastığı çalışmaz. En kısa sürede servise başvurmanız yararınıza olacaktır.

Fren balatası aşınma uyarı ikaz lambası

Bu ikaz ışığının yanması fren balatalarının aşındığı ve değişmesi gerektiği anlamına gelir. Acilen fren disklerinin değişimi için servise gitmenizde fayda var.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir