Arabayı kim icat etti? Araba Tarihçesinde Önemli Adımlar


Teorik olarak Araba “kendi kendine çalışan her türlü kara taşıtı” olarak tanımlanmaktadır. Bu durumda aslında arabayı icat eden ne Gottlieb Daimler ne Karl Benz ne de Henry Ford’dur. Buhar motorları icat edildikten sonra ilk arabayı Fransa’dan  Nicolas Joseph Cugnot 1769 yılında icat etmiştir. İcat edilmesinde British Royal Automobile Club ve Automobile Club de Frnce gibi kulüpler etkili olmuştur.

Daimler ve Karl Benz’in arabayı icat ettiği söylencesi ise modern otomobillerin çağında kullanılan, son derece başarılı ve pratik benzinli araçlar geliştirmiş olmasından kaynaklanmaktadır. Ancak gerçek anlamda arabaların icadı aslında bir çok kişinin ve / veya kurumun çalışmaları sonucu ortaya çıkmıştır diyebiliriz.

İçten Yanmalı Motorun Tarihi – Otomobilin Kalbi

Bir içten yanmalı motor, bir silindirin içindeki bir pistonu itmek için yakıtın patlayıcı yanmasını kullanan herhangi bir motordur – pistonun hareketi, daha sonra araba tekerleklerini bir zincir veya bir tahrik mili aracılığıyla çeviren bir krank milini döndürür. Kısacası yakıtın yanması sonucu ortayaçıkan kimyasal enerji mekanik enerjiye dönüştürülür.

 • 1680  – Hollandalı fizikçi Christian Huygens, barutla beslenecek bir içten yanmalı motor tasarladı (ama asla üretmedi).
 • 1807  – İsviçre’den Francois Isaac de Rivaz, yakıt için hidrojen ve oksijen karışımı kullanan içten yanmalı bir motor icat etti. Rivaz motoru için bir araba tasarladı – ilk içten yanmalı otomobil. Ancak, başarılı bir tasarım olmadı.
 • 1824  – İngiliz mühendis, Samuel Brown eski bir Newcomen buhar makinesini gazı yakmak için uyarladı ve Londra’daki Shooter’s Hill’e bir araba için kullandı.
 • 1858  – Belçikalı doğumlu mühendis, Jean Joseph Étienne Lenoir, kömür yakıtlı, çift etkili, elektrikli kıvılcım ateşlemeli içten yanmalı bir motor icat etti ve patentlendirdi (1860). 1863’te Lenoir, tarihi bir elli mil yol yolculuğunu tamamlamayı başaran üç tekerlekli bir vagona gelişmiş bir motor (petrol ve ilkel karbüratör kullanarak) bağladı.
 • 1862  – Bir Fransız inşaat mühendisi olan Alphonse Beau de Rochas patentlediği ancak üretmediği dört zamanlı bir motor tasarımına sahipti. (Fransız patent no. 52,593, 16 Ocak 1862).
 • 1873  – Amerikalı bir mühendis olan George Brayton, başarısız iki zamanlı bir gazyağı motoru geliştirdi (iki harici pompalama silindiri kullandı).
 • 1866  – Alman mühendisler, Eugen Langen ve Nikolaus August Otto, Lenoir’in ve de Rochas’ın tasarımlarını geliştirdi ve daha verimli bir gaz motoru icat etti.
 • 1876  – Nikolaus August Otto, “Otto döngüsü motoru” olarak bilinen başarılı dört zamanlı bir motoru patentledi.
 • 1876  – İlk başarılı iki zamanlı motor Sir Dougald Clerk tarafından icat edildi.
 • 1883 –  Fransız mühendis, Edouard Delamare-Debouteville, sera gazıyla çalışan tek silindirli dört zamanlı bir motor yaptı. Gerçekten de bir araba yapıp yapmadığı belli değil, ancak Delamare-Debouteville’in tasarımları, hem Daimler hem de Benz’in en azından kâğıt üzerinde benzediği bilinmektedir.
 • 1885  – Gottlieb Daimler, modern gaz motorunun prototipi olarak bilinen, dikey bir silindirle ve bir karbüratörün (1887’de patentli) enjekte edildiği benzinle icat edildi. Daimler ilk önce bu motorla iki tekerlekli bir araç “Reitwagen” (Sürüş Arabası) yaptı ve bir yıl sonra dünyanın ilk dört tekerlekli motorlu aracını yaptı.
 • 1886  – 29 Ocak’ta Karl Benz, gaz yakıtlı bir otomobil için ilk patenti aldı (DRP No. 37435).
 • 1889  – Daimler mantar şeklindeki valfler ve iki V-slantlı silindir ile geliştirilmiş dört zamanlı bir motor yaptı.
 • 1890  – Wilhelm Maybach ilk dört silindirli, dört zamanlı motoru yaptı.

Motor tasarımı ve araba tasarımı, bütünleşik faaliyetlerdi, yukarıda bahsedilen tüm motor tasarımcıları neredeyse otomobiller tasarladı ve birkaç tanesi büyük otomobil üreticileri haline geldi.

Nicolaus Otto’nun Önemi

Motor tasarımındaki en önemli olaylardan biri, 1876’da etkili bir gaz motoru motoru icat eden Nicolaus August Otto’dan geliyor. Otto, “Otto Döngüsü Motoru” olarak adlandırılan ilk dört zamanlı içten yanmalı motoru yaptı ve motorunu tamamlar tamamlamaz, bir motosiklet haline getirdi. Otto’nun katkıları tarihsel olarak çok önemliydi, ileriye dönük tüm sıvı yakıtlı otomobiller için evrensel olarak benimsenen dört tekerlekli motordu.

Karl Benz

1885 yılında, Alman makine mühendisi Karl Benz, bir içten yanmalı motor tarafından beslenen dünyanın ilk pratik otomobilini tasarladı ve üretti. 29 Ocak 1886’da Benz, gaz yakıtlı bir araba için ilk patenti (DRP No. 37435) aldı. Üç tekerlekli bir arabaydı; Benz, 1891 yılında ilk dört tekerlekli arabasını yaptı. Benz & Cie., Mucit tarafından başlatılan şirket, 1900 yılına kadar dünyanın en büyük otomobil üreticisi haline geldi. Benz, içten yanmalı bir motoru şasiye entegre eden ilk mucit oldu.

Gottlieb Daimler

1885 yılında Gottlieb Daimler (tasarım ortağı Wilhelm Maybach ile birlikte) Otto’nun içten yanmalı motorunu bir adım ileriye götürdü ve modern gaz motorunun prototipi olarak kabul edilenleri patentledi. Daimler’in Otto ile bağlantısı olan biriydi; Daimler, 1872’de Nikolaus Otto’nun sahibi olduğu Deutz Gasmotorenfabrik’in teknik direktörü olarak çalıştı.

İlk motosikleti Otto ya da Daimler’i kimin kurduğu konusunda bazı tartışmalar var.

1885 Daimler-Maybach motoru küçük, hafif, hızlı, benzinle enjekte edilmiş bir karbüratör kullanıyordu ve dikey bir silindire sahipti. Motorun boyutu, hızı ve verimliliği otomobil tasarımında bir devrime izin verdi. 8 Mart 1886’da Daimler bir kontrol pilotu aldı ve motorunu tutmak için uyarladı, böylece dünyanın ilk dört tekerlekli otomobilini tasarladı. Daimler, pratik bir içten yanmalı motor icat eden ilk mucit olarak kabul edilir.

1892’de Daimler, mantar şeklindeki valflere sahip V-eğimli iki silindirli, dört zamanlı bir motor icat etti. Tıpkı Otto’nun 1876 motoru gibi, Daimler’in yeni motoru da tüm otomobil motorlarının temelini oluşturuyor. Ayrıca 1889’da Daimler ve Maybach ilk otomobillerini sıfırdan inşa ettiler. Yeni Daimler otomobilinde dört vitesli bir şanzıman vardı ve 10 mil hız elde etti.

Daimler, 1890’da tasarımlarını üretmek için Daimler Motoren-Gesellschaft’ı kurdu. On bir yıl sonra, Wilhelm Maybach Mercedes otomobilini tasarladı.

1900’lerin başlarında, benzinli arabalar diğer tüm motorlu taşıtların önüne geçiyordu. Piyasa, ekonomik otomobiller için büyüyordu ve sanayi üretimine duyulan ihtiyaç artıyordu.

Rene Panhard ve Emile Levassor

Rene Panhard ve Emile Levassor, bir ağaç işleme makineleri işinden, araba üreticisi olmaya karar verdiklerinde ortaklardı. İlk otomobillerini bir Daimler motoruyla 1890’da yaptılar. Fransa’nın Daimler patenti için lisans haklarını elinde bulunduran Edouard Sarazin, ekibi görevlendirdi. (Ruhsat lisansı vermek, bir ücret ödemeniz ve daha sonra birisinin kâr amacıyla icadı oluşturma ve kullanma hakkına sahip olmanız anlamına gelir – bu durumda Sarazin, Fransa’da Daimler motorlarını kurma ve satma hakkına sahipti.) Ortaklar sadece otomobil üretmekle kalmadı, Otomotiv gövde tasarımında iyileştirmeler yaptı.

Panhard-Levassor pedallı bir debriyajı, bir vites değiştirme şanzımanına giden bir zincir şanzımanı ve bir ön radyatörü olan araçlar yaptı. Levassor, motoru otomobilin önüne taşıyan ve arkadan çekişli bir sürücü düzeni kullanan ilk tasarımcıydı. Bu tasarım, Systeme Panhard olarak biliniyordu ve hızlı bir şekilde tüm arabalar için standart haline geldi çünkü daha iyi bir denge ve geliştirilmiş direksiyon sağladı. Panhard ve Levassor, 1895 Panhard’larında kurulu modern şanzımanın icadıyla da bilinmektedir.

İlk olarak, Fransız üreticiler otomobil modellerini standartlaştırmamıştı – her araba diğerinden farklıydı. İlk standart otomobil 1894 Benz Velo’ydu. 1895 yılında yüz otuz dört özdeş Velos üretildi.

Charles ve Frank Duryea

Amerika’nın ilk benzinli ticari otomobil üreticileri, Charles ve Frank Duryea idi. Kardeşler, benzinli motorlar ve otomobillerle ilgilenen ve ilk motorlu araçlarını 1893’te Springfield, Massachusetts’te inşa eden bisiklet üreticileriydi. 1896 yılında, Duryea Motor Vagon Şirketi, 1920’lerde üretime devam eden pahalı bir limuzin olan Duryea’nın on üç modelini satmıştı.

Ransome Eli Olds

Amerika Birleşik Devletleri’nde üretilen ilk otomobil, Amerikan otomobil üreticisi Ransome Eli Olds (1864-1950) tarafından inşa edilen 1901, Curved Dash Oldsmobile oldu. Olds montaj hattının temel konseptini icat etti ve Detroit bölgesi otomobil endüstrisini başlattı. İlk olarak 1885 yılında Lansing, Michigan’da babası Pliny Fisk Olds ile birlikte buhar ve benzinli motorlar yapmaya başladı. Olds, 1887 yılında ilk buharlı arabasını tasarladı. 1899 yılında, benzin motorlarında büyüyen bir tecrübeyle, Olds Detroit’e taşındı. Olds Motor Works’ü başlattı ve düşük fiyatlı otomobiller üretti. 1901’de 425 “Curved Dash Olds” üretti ve 1901’den 1904’e kadar Amerika’nın önde gelen otomobil üreticisi oldu.

Henry Ford

Amerikan otomobil üreticisi Henry Ford (1863-1947) gelişmiş bir montaj hattını icat etti ve 1913-14 civarında Ford Highland Park, Michigan fabrikasındaki araba fabrikasına ilk konveyör bant tabanlı montaj hattını kurdu. Montaj hattı, montaj süresini azaltarak otomobiller için üretim maliyetlerini düşürdü. Ford’un ünlü Model T doksan üç dakika içinde toplandı. Ford, 1896 yılının Haziran ayında “Quadricycle” adlı ilk otomobilini yaptı. Ancak, 1903’te Ford Motor Company’yi kurduktan sonra başarı elde edildi. Bu, tasarladığı araçları üretmek için oluşturulan üçüncü otomobil üretim şirketi oldu. Model T’yi 1908’de tanıttı ve bu bir başarıydı. 1913 yılında fabrikasında hareketli montaj hatlarını kurduktan sonra, Ford dünyanın en büyük otomobil üreticisi oldu. 1927 itibariyle 15 milyon Model Ts üretildi.

Henry Ford’un kazandığı bir diğer zafer de George B. Selden ile patent savaşıydı . Hiç otomobil yapmamış olan Selden, bir “yol motoru” üzerine patent aldı, bu nedenle Selden, bütün Amerikan otomobil üreticileri tarafından telif hakkı ödenmesine karar verdi. Ford, Selden’ın patentini devirdi ve Amerikan otomobil pazarının önünü ucuz otomobiller için açtı.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir