Arabanızın Ömrünü Nasıl Uzatırsınız


Artan yakıt fiyatları ve pahalı araba tamirleri ile yeterince endişeli iseniz arabanızın ömrünü nasıl uzatacağınız hakkında bir takım bilgilere sahip olmanız gerekir. Her ne kadar yatırım olmasa da arabalar önemli bir gider kaynağı olmaktadır. Aracınızın daha uzun süre çalışmasını sağlamak, sıvı seviyelerini kontrol etmek ve lastiklerin iyice şişirildiğinden emin olmak kadar kolay olabilir.

Araç Kılavuzunu Okuyun

Aracın kılavuzunu okuyun ve bakım programını buna göre programlayın. Aracınızın tavsiye edilen bakım programına uymak, soğutma sisteminiz, sürüş programınız, süspansiyon ve diğer bileşenlerinizle ilgili masraflı sorunlardan kaçınmanıza yardımcı olabilir; Önerilen programın ardından, üreticinin garantisinin tüm avantajlarından yararlanmanızı sağlar.

Arabanızı Daha Az Kullanın

Evet çoğunuz daha az kullanacaksak neden bir araba alalım ki? diye düşünüyor olabilir. Ama örneğin kısa mesafelerde arabanızı kullanmak mantıklı bir davranış olmayacaktır. Kısa yolculuklar ayrıca susturucunuzun ömrünü önemli ölçüde kısaltabilir. Temel olarak, soğuk bir motor çalıştırdığınızda egzozda yoğuşma olur ve aracın sistemdeki tüm yoğuşmayı buharlaştıracak kadar uzun süre çalıştırmazsanız, susturucunuzda aşırı miktarda su birikebilir. Örneğin, sadece garaja çekmek için arabanızı çalıştırmayın.

Araba Sıvılarını Kontrol Edin

Antifriz, yağ, şanzıman yağı, hidrolik direksiyon sıvısı ve fren hidroliği seviyesini düzenli olarak kontrol etmelisiniz. Bunu yapmak için iyi bir zaman yakıt ikmali yaptığınız zamandır. Aracınız şu anda sıvı sızdırmıyor olsa bile, herhangi bir zamanda meydana gelebilir ve sık sık sıvı seviyelerini kontrol ederek bunu anlayabilirsiniz. Bu sıvıların bazılarının rengini de kontrol etmelisiniz. Bunların bazılarına bakabileceğiniz plastik tanklar ve bazılarında dipsticks var. Antifriz pembe, yeşil veya sarı olmalıdır. Ayrıca, asla antifriz farklı türde karıştırmayın; Arabanızın antifriz rengini bilir, evrensel bir marka satın alın. Yağ normalde hafifçe (yeni olduğunda) kahverengi olacaktır. Beyaz ve milkshake (bulanık) benzeri görünen yağlar antifriz / soğutucu ile veya çok nadiren kontamine olabilir, sadece yoğun bir miktar yoğuşma olabilir. Bu durumda aracınızı yakında servise göstermeniz gerekir.

Transmisyon sıvısı parlak kırmızı olmalı ve yanık kokusu olmamalıdır. Rengi bozulursa ya da yanık kokusu alırsanız, şanzıman sıvısının yıkanmasını sağlayın. Çok kötüleşmesine izin vermek iletime zarar verebilir. Ayrıca, özellikle vites değiştirme veya vites takmayla ilgili problemleriniz varsa, dahili bir iletim probleminiz olabilir.

Araba Yağlarınızı Düzenli Olarak Değiştirin

Araba yağınızı kontrol etmeniz ve düzenli olarak değiştirmeniz motorunuzu koruyacaktır. Yağ değişimi arasındaki önerilen mesafe, kullandığınız yağın türüne ve sürüş koşullarınıza bağlı olarak 5000 – 8000 kilometre veya her üç ila altı ayda bir. Bunu yapmak, aracınızın 2320.000 kilometre kazanmasını mümkün kılabilir. Yağ filtresini aynı anda değiştirin; kirli bir filtreden temiz yağ koymanın bir anlamı yoktur ve filtreler çok ucuzdur ve herhangi bir oto yedek mağazasında mevcuttur. Yağınızı ne sıklıkta değiştireceğinizden emin değilseniz, aracınızın kullanım kılavuzuna bakın veya aracınızın markası için satıcıya başvurun.

Arabanızın Hava Filtresini Değiştirin

Arabanızın hava filtresini evde az ya da hiç alet kullanmadan kolayca yapabileceğiniz bir şeydir. Bir tornavida gerekebilir. Hemen hemen tüm otomobil parçaları deposunda eşleşen bir filtre satın alabilirsiniz ve kullanım kılavuzunuzda hava filtresinin nerede bulunduğunu gösterecektir. Kirli, tozlu bir filtre, gaz mesafesini hafifçe engelleyebilir ve aracınızın zayıf bir şekilde hızlanmasına neden olabilir.

Arabanızın Fren Balatalarını Gözlemleyin

Fren balatası kalınlığınızı izleyin ve pedlerin metale kadar yıpranmasına izin vermeyin. Bu, fren rotorlarınızın (“diskler”) en azından ve muhtemelen kaliperlerinize zarar vermesine neden olacaktır. Rotorlar ve kaliperler, pedleri değiştirmekten daha pahalıdır. Halen bir arabadayken fren balatasını “temizlemek” diye bir şey yoktur – ped ile rotor arasındaki sürtünme hemen hemen her türlü dış maddeyi ortadan kaldıracaktır.

Araba Lastiklerinizin Yerlerini Değiştirin

Lastik konumunu değiştirmek çok önemlidir ve lastik sırtının aşınmasını ve yıpranmasını azaltır, böylece lastiklerin ömrünü uzatır. Önerilen rotasyon döngüsü yılda iki kez veya her 10,000 – 11,000 km arasındadır. Onları çapraz olarak değiştirin – sağ ön ile sol arkayı ve sol ön ile sağ arkayı değiştirin. Bununla birlikte, bu model aracın aktarma organlarına ve lastik tipine bağlı olarak değişebilir. Araç kılavuzunuz ayrıntılı rotasyon bilgisi içerecektir. Bazı lastiklerin (özellikle spor otomobillerde) yönlü olduğunu ve sadece tek bir şekilde dönmeyi planladığını unutmayın. Bunu belirtmek için yan taraflarda büyük bir ok olacak.

Araba Lastiklerinizin Havasını Kontrol Edin

Düşük şişirilmiş lastikler, lastik ömrünü % 15 oranında azaltabilir. Şişirilen lastikler belki de tüm aktivitelerin en kolayıdır ve birçok mağaza lastik ölçerlerini çok düşük bir maliyetle satar. Lastik basıncınızı her seferinde gaz aldığınız zaman kontrol etmek lastik aşınmasını azaltır ve bu sorunları önler. Lastiklerinizin aşınma durumunu kontrol etmek için madeni para kullanabilirsiniz.

Aracınızın Rot ve Balans Ayarını Kontrol Edin

Rot-balans ayarının bozuk olduğu; aracın yolda giderken fazla titremesinden veya aracın sağa sola çekmesinden anlaşılabilir. Araç sürücüsü kendisini güvende hissetmez. Uzmanlar her 5 bin ila 10000 km’de bir rot-balans ayarının kontrol edilmesi gerektiğini söylemektedirler. Eğer bir araç özellikle de çukurlu yollardan geçmişse rot-balans ayarının kontrol edilmesinde fayda vardır.

Arabanın El Frenini Kullanın

Otomatik şanzımanlı bir araba kullanıyor olsanız bile, özellikle eğimli bir yere park ederseniz, el frenini düzenli olarak kullanın. Frenlerin aracın arkasına ayarlanmasına yardımcı olur ve daha uzun süre dayanmasını sağlar. El frenini kışın kullanmayın çünkü frenleriniz donar ve duruncaya kadar sıkışır.

Aracınızı Rutin Olarak Yıkayın

Yol tuzu, çamur ve kirlilik maliyetli tamirlere neden olabilir. Düzenli temizlik yapmadan, dört yıl içinde kapılarınızın altından pas görmeye başlayabilirsiniz. Başka üç ila dört yıl ve korozyon, fren hatları gibi alt parça bileşenlerine zarar verir. Arabanızı yıkamayı ihmal ederseniz, özellikle yol kumlarının ya da sabah çiylerinin tuzlu olabileceği okyanus / körfez kıyılarına yakın bir yerde aracınızı yıkamayı ihmal ederseniz, sanayi yolunu tutmanız oldukça olasıdır.


Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir