Arabanızı Daha İyi Fiyata Satmak İçin İpuçları


Arabanızı satmaya karar verdiyseniz yapmanız gereken bazı şeyler olabilir. Bunlar araba satışından zarar etmemeniz ya da en az zarar etmeniz için gereklidir. Böylece araba satışından sonra kafanız rahat ve piyasanın altındaki bir değerde satmamış olursunuz. Arabanızı satarken yapacaklarınız sayesinde piyasa değerinin üstünde bir fiyata satabilirsiniz. İşte yapmanız gerekenler:

Pazar Araştırması ve Fiyat Aralığı Belirleme

Arabanıza bir fiyat biçmek için öncelikle tarafsız olmanız gerekli. Kimi insanlar arabalarına duygusal olarak bağlandığından dolayı yüksek bir fiyata satmak istiyorlar. Böyle bir şey yok. Sizin sahip olduğunuz duygusal bağa sadece siz sahipsiniz. Bu arabanızın fiyatını yükselten bir kriter değildir. Onun yerine arabanızın modelinin ikinci el fiyatlarının ne olduğunu öğrenmelisiniz.

Arabanız için web sitelerinden ve oto galericilerinden aldığınız fiyat aralığı arabanızın tam fiyatını söylemek için yeterli olmayabilir. Siz ilanlardakini baz alarak arabanızın durumuna göre, yenilenme, hasar, km vs gibi kriterleri göz önünde bulundurarak fiyat belirlemeye çalışmalısınız.

Aracınızı Temizleyerek Araba Fiyatını Yükseltebilirsiniz

İster arabanızı satması için bir oto galericiye gönderin isterseniz aracınızı kendiniz satmaya çalışın, her iki durumda da arabanızı temizlemek zorundasınız. Temiz bir araba ile kirli bir araba aynı değere sahip olmaz. Temiz araba daha bakımlı olduğunu düşünecektir. Aracınızı daha yüksek bir fiyata satmak için arabanızı yıkamalısınız. Sadece arabanın dışını yıkamak yeterli olmayacaktır. İnternette satacaksanız arabanın hem dış hem de iç fotoğraflarını yüklemelisiniz. Bu durumda temiz olan kısmı sadece dışı değil aynı zaman da içi de temiz olmalıdır.

Aracınızın Servis Geçmişini Öğrenin

Eğer arabanın ilk sahibi değilseniz mutlaka arabanızın servis geçmişini öğrenmelisiniz. Potansiyel alıcıların dikkat ettiği yönlerden biridir. Servis geçmişi ile ilgili bir soru sorduklarında karşı tarafa güven vermek için mutlaka servis geçmişini bilmeli ve bu doğrultuda cevap vermelisiniz. Arabanızın rutin bakımları, garanti kapsamında yapılan çalışmaları, yapılan tamirleri, bakımların zamanında yapıldığını gösteren belgelere mutlaka sahip olun. Bu arabanızı güvenle satmanıza, alıcıların endişelerini azaltmanıza ve arabanızın daha yüksek fiyata satılmasına yardımcı olacaktır.

Arabanızı Satışa Çıkarmadan Önce Bakımını Yapın

Kimi insanlar arabasını paraya sıkıştığı için satmaya karar verirken ekstradan masraf çıkmaması için mevcut sorunları gidermek adına arabasının bakımını yapmaktan vazgeçer. Halbuki bu çok yanlış bir davranış. Evet o an elinizde bakım için para olmayabilir. Hal böyle bile olsa bir yerden borç para edinip bu bakımlarını yaptırmalısınız. Çünkü bakımları yaptığınızda arabanın değeri fazla fazla artacaktır. Alıcılar bulduğu her kusur için inanılmaz derece de fiyat kırmaya meyillidir. Örneğin; Arabanızda 200 liralık bir arıza olsun. Siz bunun için 200 liralık indirim yapmaya hazır olanız bile potansiyel alıcılar bunu fark ettiği an 200 lira olarak düşünmek yerine 400-500 lira olarak düşünürler. Halbuki siz arabanızı servise götürüp arızayı giderirseniz aracını +300 lira ekleyerek satışa çıkarabilirsiniz. Hem daha temiz bir araba satmış olacaksınız hem de arabanızın fiyatını yükseltmiş olacaksınız.

Arabanızı İnternette Satışa Çıkarmanız Daha İyidir

Eskiden insanlarda “internetten mi alacağız, internetten mi satacağız, çok saçma, güvenmiyorum internete”gibi algılar mevcuttu. Durum artık hiç de öyle değil. İnsanlar artık neredeyse herşeyi internet üzerinden alıp satabiliyor. Buna arabalar da dahil. Artık galerilerden daha fazlası internetten satılıyor ya da alınıyor. Hatta galericiler bile internetten ucuza araba satın alıp satıyor. Sizlerde internet sitelerinden ilanlarınızı verebilirsiniz. Bu sayede daha çok kişiye ulaşabilirsiniz. Hem de galerilere satacağınız fiyattan daha yüksek bir fiyata satabilirsiniz.

Sonuç olarak: Arabanızı satacaksanız pazar fiyat araştırması yapıp aracınıza bir fiyat belirlemelisiniz. Aracınızın bakımını yapmanız daha yüksek fiyata satmanıza yardımcı olur. Aracınızı satmak için oto galericiler yada ölücülerden uzak durup internetten satmaya çalışmanız daha karlı olacaktır.


Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir