Arabanın Koltuğu Nasıl Ayarlanır?


Araba kullanırken sürücülerin araç üzerinde maksimum hakimiyet kurabilmeleri ve güvenlik açısından koltuk ayarı önemli bir yer taşır. Doğru sürüş için atlanmaması gereken bir adımdır. Aksi halde kazalara sebep olunabileceği gibi, fiziksel anlamda sağlığınız için de zararlıdır.

Koltuk ayarı yaparken dikkat edilmesi gereken birkaç önemli nokta vardır. Sürüş esnasında öne eğimin çok olması ya da koltuğun arkaya fazla yaslı olması fiziksel rahatsızlıklara, bel ve boyun ağrılarına sebep olabileceği gibi, trafik için de tehlike oluşturmaktadır.

Öncelikla sürücü koltuğuna oturduğunuzda mesafe ayarı yapmanız gerekir. Otomatik arabalarda fren pedalı, düz vitesli arabalarda ise debriyaj pedalını kullanarak bu ayarı yapmalısınız. Düz vitesli bir araca göre anlatırsak, sürücü koltuğuna oturduğunuzda, debriyaj pedalını en sonuna kadar basarken dahi bacağınızı öne götürme ihtiyacı duymayacak doğru mesafeyi ayarlamalısınız.

Pedallara basarken ve çekerken bacağınızı kalçanızdan hareket ettirmeyeceğiniz şekilde rahat oturuyor olmalısınız. Koltuğun altında bulunan mandaldan çekerek, raylı sistemde hareket ettirerek doğru uzaklığı bulup ayarlayabilirsiniz. Mandalı bıraktığınızda koltuğunuz tekrar sabitlenecektir. Bir diğer dikkat edilmesi gereken başka bir nokta dizinizin direksiyona ya da altındaki kısımlara çarpmamasıdır.

Bu ayarlamalar bittikten sonra sırt kısmın ayarlaması yapılmalıdır. Koltuğun arkası sırtınızda boşluk kalmayacak şekilde yaslanmış olmalıdır. Direksiyonu hareket ettirirken omuzlarınız koltuktan ayrılmayacak şekilde koltuğunuz dik konumda durmalıdır. Koltuk dikliğinin ayarı mesafe ayarı yapıldıktan sonra önerilir. Kolunuzu düz bir şekilde direksiyona uzattığınızda bileğiniz, direksiyonun en üst noktasına geliyorsa doğru mesafe ayarlaması yaptınız demektir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir