Arabalardaki Hava Yastığı Ne Zaman İcat Edildi? Hava Yastığı Tarihçesi


Hava yastıkları emniyet kemerleri gibi otomobillerde kullanılan bir tür güvenlik önlemidir. Bunlar, bir kaza etkisinden sizi korumak için hızlı bir genişleme sağlamak için bir çarpışma sensörünü kullanan aracınızın direksiyon simidi, gösterge paneli, kapı, tavan veya koltuğuna yerleştirilmiş gazla şişirilen yastıklardır.

Allen Breed, hava yastığı endüstrisinin ilk yıllarında çarpışma algılama teknolojisinin patentini (ABD # 5,071,161) elinde tutan tek kişiydi. Breed, dünyanın ilk elektromekanik otomotiv hava yastığı sistemi olan “sensör ve güvenlik sistemini” 1968 yılında icat etti.

Ancak, hava yastıkları için rudimental patentler 1950’lere kadar uzanıyor. Patent başvuruları, Alman Walter Linderer ve Amerikan John Hedrik tarafından 1951 yılında sunuldu.

Walter Linderer’in hava yastığı, ya tampon temasıyla ya da sürücü tarafından yayınlanan basınçlı hava sistemine dayanıyordu. Altmışlı yıllarda yapılan araştırmalar, sıkıştırılmış havanın torbaları yeterince hızlı bir şekilde şişirmediğini kanıtladı. Linderer Almanya’da  #896312 numaralı patentini yine de aldı.

John Hedrik 1953’te “otomotiv taşıtları için güvenlik yastığı düzeneği” adını verdiği patentini ABD’de #2,649,311 numaralı olarak aldı.

1971 yılında, Ford otomobil şirketi deneysel bir hava yastığı filosu yaptı. General Motors, sadece hükümet kullanımı için satılan 1973 model Chevrolet otomobilindeki hava yastıklarını test etti. 1973, Oldsmobile Toronado, halka satış amaçlı bir yolcu hava yastığı olan ilk otomobil oldu.

General Motors daha sonra 1975 ve 1976 yıllarında Oldsmobile’s ve Buick’in sürücüdeki yan hava yastıkları için genel bir seçenek sunmuştu. Cadillacs, aynı yıllarda sürücü ve yolcu hava yastığı seçenekleri ile mevcuttu. Erken hava yastığı sisteminde, sadece hava yastıklarının neden olduğu ölümle sonuçlanan tasarım sorunları vardı.

Hava yastıkları 1984 Ford Tempo otomobilinde bir kez daha seçenek olarak monte edildi. 1988’e kadar Chrysler, standart donanım olarak hava yastığı emniyet sistemleri sunan ilk şirket oldu. 1994 yılında TRW, ilk gaz şişirilmiş hava yastığının üretimine başladı. 1998’den beri artık tüm arabalarda zorunlular.

İki tip hava yastığı vardır; frontal ve çeşitli yan darbe hava yastıkları. Gelişmiş ön hava yastığı sistemleri, sürücü ön hava yastığının ve yolcu ön hava yastığının hangi seviyede ve ne kadar güç kullanacağını otomatik olarak belirler. Uygun güç seviyesi tipik olarak aşağıdakileri algılayabilen sensör girişlerine dayanır:

  • yolcu hacmi,
  • koltuk konumu,
  • yolcunun emniyet kemeri kullanımı
  • çarpma şiddeti.

Yan darbeli hava yastıkları (SAB), aracınızın yan tarafındaki ciddi bir çarpışma durumunda başınızı ve / veya göğsünüzü korumanıza yardımcı olacak şekilde tasarlanmış şişirilebilir cihazlardır. Üç ana SAB türü vardır: göğüs (veya gövde) SAB’lar, kafa SAB’ları ve baş / göğüs kombinasyonu (veya “combo”) SAB’lar.


Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir