Araba Sınıfları Nelerdir?


Günümüzde her marka modelden sayısı yüz binleri aşan arabalar bulunmakta.Hal böyle olunca bir sınıflandırma yapmak gerekmektedir. Arabalar A,B,C,D ve E sınıfları olarak birbirinden ayrılmaktadır. Araba almaya karar verdiğiniz zaman ise en uygun araç sınıfını tespit etmek önemli bir husus olduğu için araba sınıflarını tanımak ve haklarında bilgi edinmek yararlıdır.Araba sınıflarını maddeler halinde inceleyelim.

A Sınıfı Arabalar

A sınıfı araçlar en küçük araç olarak adlandırılır. Şehir içi kullanım için uygundur. 2 kişilik aile için idealdir. Konfor olarak fazla iddialı değildir.1.0 motoru ve 3.5 metre uzunluğu olur. Küçük bagaj hacmi sebebiyle ticari olarak kullanıma oldukça elverişsizdir.

B Sınıfı Arabalar

Hatchback, sedan ve station wagon kasa araçlar bu sınıfa dahildir. Boyları 3.9 metreden 4.2 metreye kadar ulaşabilirler. A sınıfı araçlardan oldukça üstün olması, ekonomik olması ve şehiriçi için kullanımı kolay olması ülkemizde bu sınıf araçların yaygınlaşmasını sağlamıştır. 1.0 ile 1.6 arasında dizel ya da benzinli motor seçenekleri ile farklı kombinasyonlarda çeşitli araçlara sahiptir. Ticari ve kişisel kullanıma elverişli olması ve fiyatlarının da ortalama seviyelerde olması nedeniyle bu sınıf araçlar ülkemizde en çok kullanılan araçlardandır.

C Sınıfı Arabalar

B sınıfında olduğu gibi hatchback, sedan ve station wagon kasa araçlar bu sınıfa da dahildir. B sınıfından farklı olarak genişleyen araba ölçüleri ve 2.0 litreye kadar yükselen motor hacimleri ile uzun yol için daha ideal araçlardır. Ülkemizde en çok kullanılan bir diğer sınıftır. Konfor olarak daha üstündür. Uzun yol için ideal olması nedeniyle kurumsal firmalar filo olarak bu çeşit arabaları daha çok kullanmaktadır.

D Sınıfı Arabalar

Bu sınıf lüks araçların başlangıç sınıfı olarak kabul edilir.Geniş araç ve bagaj ölçüleri,yüksek motor performansı ile uzun yol için en ideal araçları içerir.Sedan kasa formları en yaygınıdır.Boyları 4-5 metre aralığındadır.Fiyatları ve performansları üst seviyededir. Lüks araç olarak ülkemizde en çok bu sınıf araçlar kullanılır.

E Sınıfı Arabalar

Yönetici arabası olarak bilinir. Almanya, ABD ve Avustralya’da gelişmiştir. Yüksek konforlu ve güçlü motorlu araçları içerir. Uzun ve geniş sedan yapısı ile geniş aileler için idealdir. Boyları 4-5 metre aralığındadır. Fiyat konusunda oldukça yüksektir. Sportif yapısı ve güçlü motor seçenekleri ile göz doldurmaktadır. Ayrıca üstün konfor standartlarına sahiptir. Bu sınıftaki otomobilleri genelde üst düzey devlet yöneticileri de makam aracı olarak kullanır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir