Araba Rengi Değiştirme İşlemleri


Arabanızın rengini değiştirip yeni bir araba yaratmak istiyorsanız veya arabanızın mevcut rengine yeni renkler ekleyip bir tarz yaratmak istiyorsanız bu işlemi yapmak için herhangi bir araç kaplama ya da boyama servisine gidebilirsiniz. Peki bunu nasıl yapabiliriz ?

Arabanızın rengini değiştirmenin öncelikle olayın bir hukuki boyutu var. Ruhsatınızdaki araç rengiyle yeni seçeceğiniz rengin uyumlu olması gerekmektedir. Aksi takdirde ceza yememiz kaçınılmaz olacaktır. Ancak her durumda ruhsat değiştirmeye ihtiyacımız yoktur. Mesela beyaz bir aracı mat boyattığımızda ya da kaplattığımızda veya siyah aracı mat siyah kaplatma durumda ruhsatta bir değişiklik yapmaya ihtiyacımız yoktur.

Aracımızın tavanında da herhangi bir renk değişimine gittiğimizde ruhsat değişimine ihityacımız yoktur. Ancak aracınızı komple bir şekilde başka bir renge boyattığımızda veya mevcut bir rengimize değişik renkler eklemek istediğimizde ruhsat değişikliğine ihtiyacımız olacaktır. Peki arabımızı boyamak istiyoruz ve arabamızı boyadık bu işlemleri nasıl yapacağız?

Renk değişimi yaptırdıktan sonra aracımızın plakasına kesilmiş bir faturaya ihiyacımız vardır. Ayrıcak kimlik fotokoposi ve aracın trafik sigorta poliçesinin fotokopisi de ihtiyacımız olan diğer belgeler. Aracımızın muayene süresinin dolmadığına da emin olmak gerekiyor çünkü anlatacağımız işlemler muayenesi tamamlanmış olan araçlar için geçerli. Bu işlemlerden sonra muayene istasyonundan veya sigorta şirketinizden Ek-1 formu alıp bu formu doldurmanız gerekiyor. Ek-1 formunu doldurmanın ücreti 10 TL’dir. Bu işlemlerden sonra da muayene istasyonuna gitmemiz gerekiyor. Burada denetleme ve renk tespitinin ardından yaptığınız herhangi bir hata yoksa işleminiz onaylanıyor. Renk tespitinin herhangi bir ücreti bulunmamaktadır. Daha sonra size verilen evrakları herhangi bir trafik şubesine gidip teslim ediyorsunuz. Ruhsat masrafı(2015 yılı 108 TL) veriyoruz. Emniyette neden renk değişimi yapacağınızı ve başka bir işlem yapıp yapmayacağınızı soruyorlar ve iki gün içinde geri gelip trafik şubeden şubeden ruhsatınızı geri alabiliyorsunuz.

Not: Eğer bu iki gün içinde herhangi bir çevirmeyle karşılaşırsanız diye size Ek-1 formunun da bir nüshasını verebilirler.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir