Araba Neden Geç Çalışır?


Özellikle kış aylarında birçok insan, arabasının geç çalışmasından dolayı şikayet eder. Genelde bu şikayetler kış aylarında olsa da başka mevsimlerde de arabalarda geç çalışma sorunu olabilir. Bunun nedeni bir tane kiraz eskort olmamakla birlikte birçok etken arabanın geç çalışmasına neden olabilir.

  • İlk olarak her marka farklı kalitelerde elektronik sistemler kullandığı için markalara göre arabanın çalışma süresi değişkenlik gösterebilir.
  • Bir diğer etken ise arabanın çalışması için kullanılan yakıtın ne tip olduğudur. Özellikle geç çalışma sorunu daha çok LPG dediğimiz tüplü araçlarda baş gösterir. LPG, benzin ve mazota göre daha hafif özkütleye sahip olduğu için donma noktası çok daha düşüktür. Bü yüzden LPG’li araç sahipleri kışın araçlarını çalıştırmakta zorluk çekerler. Bu yüzden aracı benzinde çalıştırıp bir süre yol kat ettikten sonra LPG’ye geçilmesi önerilir.
  • Tabii yakıtın önemi büyük ama arabanın çalışması için anahtarı takıp döndürdüğümüz marşın motorunun yıpranması da geç çalışmaya neden olur. Bir diğer önemli etken ise aküdür. Eskiyen ya da kaçak yapan akü, aracın çalışmasını oldukca geciktirebilir. Araç geç çalışmaya başladığı zaman ilk olarak marş motoru ve akünün sağlıklı olup olmadığına bakılmalıdır.
  • Hava filtresinin temizliği de aracın çalışmasına doğrudan etki eden bir diğer faktördür. Çok çabuk tozlanıp tıkanabilen hava filtresi, özellikle eski araçlarda sık sık temizlenmelidir. Hava filtresi tıkalı olduğunda motor hava almakta zorlanır ve ilk çalışma zorlaşır. Bu yüzden çok da pahalı olmayan bu filtreleri zamanında değiştirirsek aracımızın çalışmasında ve gidişinde maximum seviyeyi yakalayabiliriz.
  • Aracın ilk çalışması sırasında önemli bir görev gören buji ve buji kablolarının da düzenli olarak kontrol edilmesi gerekir. Araç çalışırken ilk ateşlemeyi sağlayan bujiler kalitesine göre çabuk yıpranabilir. Arabanın markası ve bujilerin kalitesine göre bu küçük ama önemli parçalar 10 bin ile 50 bin kilometre arasında değiştirilmelidir. Bujiler ve kablolarında oluşacak bozukluklar aracın geç çalışmasına neden olur. Ayrıca bujilerle birlikte buji kabloları ve hava filtresinin eskimesi aracı geç çalıştırdığı gibi yakıt tüketimini de artırır, hem araca hem de cebe zarar verir.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir