Araba Nasıl Yere Basılır?


Araç modifiyesi hakkında yapılacak binlerce modifikasyon varken modifiye denildiğinde çoğu zaman ilk akla gelen işlemlerden birisi de arabayı alçaltmakbasmak veya düşürmek diye tabir ettiğimiz süspansiyon modifiyesidir. Süspansiyon modifiyesinin yapılmak istenmesinin birçok farklı nedeni olabilir. En öne çıkan neden ise aracımızın kaportasıyla lastikleri arasında kalan o uçurum farkını kapatmak ve aracınızı halk arasındaki tabirle memur arabası formundan uzaklaştırmaktır. Siz de aracınızı yerle yeksan eylemek istiyorsunuz fakat nereden başlamanız gerektiğini bilmiyorsunuz. O halde hadi hemen başlayalım;

Araba Neden Yere Basılır?

Öncelikle şu soruya bir cevap verelim. Neden ve niye? Araçları yere yakınlaştırmak için kullanıcıların ortaya sunmuş olduğu birçok neden vardır. Kimi yere yakın arabanın verdiği büyük güven hissi kimi virajda tutuşun arttığı (bu kısım tartışılır) kimi de görüntüsü baştan aşağıya değiştiği için arabasını yere basmak isteyebilir.

Kara düzen ve ezbere yapılan araba modifikasyonlarının başında yer alan araba yere basma işi için kullanılan yöntemler de yalnızca bir tane değildir. Farklı farklı işlemler uygulayarak araç yere basılabiliyor ve hepsinde elde edilecek performans sonuçları farklı olabiliyor.Yine de bilmeniz gereken önemli bir detay süspansiyon modifiyesinin son derece ciddi bir iş olduğudur.

Aracın süspansiyonları aracın tüm yol tutuşunu etkileyebilir. İyi yapılmış bir süspansiyon modifikasyonu araçta güvenle seyir + güzel görünüm + yol tutuşu demektir. Tabii, sadece görünüş için bu modifikasyonu yapmak istiyorsanız hiç merak etmeyin, onun için de önerileri sunacağız.

Araba Nasıl Yere Basılır?

Tabii, bu konuda deneyebileceğiniz sayısız farklı yöntem olduğunu söylemiştik. Biz bu yazımızda en çok tercih edilen en masrafsız veya en yüksek performans veren işlemleri göz önüne alacağız ve birer birer açıklayacağız.

Yayları Keserek Arabayı Yere Basmak

En çok tercih edilen ve en masrafsız yöntem arabanın helezyonlarını kesmek ve aracı yere istenilen ölçüde yaklaştırmaktır. Bu yöntem ucuz olmasının yanı sıra kısmen riskli bir yöntemdir. Bu yaylar binlerce matematiksel hesaplama sonucunda en ideal ayara getiriliyor. Siz gidip tek seferde “Abi 2 bakla keselim sürüngen olsun.” derseniz bu mühendise ayıp edersiniz.

Güvenli şekilde yayları keserek arabayı yere basmak istiyorsanız maksimum 1 bakla kadar kesim yapmalısınız. Daha fazlasını yapmak hem aracın dengesini fazlasıyla bozacak hem de aracın yığılıp kalmasına neden olacaktır. Bu işlemi yapmak için ise tercih edebileceğiniz mekan bulunduğunuz yere göre farklılık gösterebilir. Eğer etrafınızda süspansiyon modifikasyonuyla tanınmış birileri varsa o halde ilk tercihiniz onlar olsun. Eğer yoksa da amortisörcüye yanaşmaya bakın.

Bu işlem birçok kişi tarafından tasvip edilmediği için ve sök tak işi biraz sıkıcı geldiği için amortisörcüler sizinle uğraşmak istemeyebilir. Yani, ekşimiş suratlar görmeye şimdiden hazır olsanız iyi edersiniz.

Kısa Yaylarla (Spor Yay) Arabayı Yere Basmak

Kısa yaylar veya diğer adıyla spor yaylar arabayı yere basmak ve helezyonları kesmek yerine tercih edilen bir farklı yaygın yöntemlerdendir. Fiyat olarak aralarında dağlar kadar bir fark olmadığı gibi performans açısından da aralarında büyük bir fark yoktur. Bir çift spor yayı ortalama 300 lira gibi bir fiyata mal edebilirsiniz. Alacağınız performans kesik helezyonlardan bir tık daha yüksek olacaktır fakat aracınızın viraj canavarına dönüşeceğini sakın düşünmeyin.

He nedir, şu var ki; kısa yayları taktığınızda helezyonlarınızı kesilmekten veya preslenmekten kurtarmış olursunuz. Böylece terso durumlarda orijinal yaylarınızı kullanarak kolayca aracı tekrardan yukarı kaldırabileceksiniz.Üstelik bu yaylar kısmen araca düşük görüntü vermek fakat yol tutuşunu etkilememek için tasarlanmış olan ürünler olduğu için yay kesme yönteminde oranla kesinlikle daha iyi bir seçenektir.

Coilover (Ayarlı Yaylarla) Arabayı Basmak

Coilover yani ayarlı yaylar arabanın hem yüksekliğini hem de amortisör sertliğini kolayca ayarlayabileceğiniz ve araç basma için gerçek modifiye anlamında kullanılan en iyi ürünlerdir. Piyasaya baktığınız zaman spor yay fiyatıyla eş değer fiyatlara Coilover göreceksiniz. Bunların vereceği performans da emin olun ki sadece spor yaylar kadar olacaktır.

Yani, bu Coilover’lar size gerçek bir Coilover keyfi sunmayacaktır. Kaliteli Coilover’ların fiyatı 2500 lira ile 7500 lira arasında değişiklik gösterir. Şimdi siz gidip de 200 liraya aldığınız Coilover’dan aynı performansı bekleyebilir misiniz? Elbette bekleyemezsiniz. Bu çeşit bir yaya takımı alınıp, doğru şekilde montajı yapılır ve bir de doğru şekilde süspansiyon ayarı yapılırsa arabanızın basık olmasının tadına asıl o zaman varırsınız.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir