Araba Nasıl Kolay Park Edilir?


Dünya’da milyonlarca insan ulaşımını araçlar ile sağlamaktadır. Fakat dünya şehirlerinde park yapılacak alan sayısı araba sayısı ile orantılı değildir. Bunun için birçok trafik problemi de oluşmaktadır. Bu da araç parkında doğru ve kolay yöntemleri ön plana çıkartmaktadır. Peki bu yöntemler nelerdir, araç nasıl kolay park edilir? Cevabı yazımızda.

Araç parkı, trafik sorunlarının önlenmesi açısından çok önemlidir. Günümüzde yapılan yanlış parklar trafiği aksatmakla birlikte diğer park alanlarını da kapatmaktadır. Peki park alanlarına nasıl kolay park edilir.İşte aşama aşama kolay park etmenin yolları.

1.Aşama

Öncelikle park yapacağınız alanı gözünüz ile oranlamalısınız. Alan aracınız ile uyumlu olmalıdır. Her park alanı her araca uymamaktadır. Bu aracın boyutu ve park alanının boyutu ile doğrudan orantılıdır. Aracınız park alanına girebilecek boyutta ise sinyalinizi vererek park yapmak için hazırlanabilirsiniz.

2.Aşama

Sinyal diğer arabalara verilip park yapılacağı belli edildikten sonra aracınızı çıkarken rahat şekilde çıkabilecek yönde park alanına koymalısınız. Bunun için park alanının önüne veya arkasına doğru yanaşmalısınız. Yanaştıktan sonra ise vitesi kontrol ederek park alanına girmeye başlayabilirsiniz.

3.Aşama

Vitesinizi kontrol ettikten sonra direksiyonunuz ile park alanına doğru giriş hareketini yapabilirsiniz. Park alanına girişte tüm aynalardan yardım alınabilir. Park etmeden önce yol üzerinden giriş yapacaksanız yolu da kontrol etmelisiniz. Aracınızı park alanına doğru harket ettiriken aynayı etkili kullanmak kolay park etmenin en önemli etkenlerindendir.

4.Aşama

Park etmede yeterli deneyiminiz yok ise bir kişiden yardım alabilirsiniz. Park etmek için arkadaki arabanın 45 santim önüne kadar gelebilirsiniz. Park etmeyi kolaylaştıran en büyük etken park sensörüdür. Park sensörü aracınızın diğer araçlar ile mesafesini ayarlayarak sizi alarm ile uyarır. Aracınızda park sensörü bulunmuyorsa park etmeyi kolaylaştırmak için park sensörünüzü taktırabilirsiniz. Aracınız ile diğer aracın önüne yaklaştığınızda direksitonunuzu diğer tarfa kırarak rahatça park edebilirsiniz. Park için birkaç kez ileri geri yapılıp doğru oran belirlenebilir. Park ederken bir sonraki aracın park alanını, engelli ve bisikletli bölümlerine park etmemeyi unutmamalısınız. Park ettikten sonra aracınızın aynalarını diğer araçların rahat geçebilmesi için kapatabilirsiniz.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir